Haber Analiz- Yeni teknolojiler insanlığa hangi faydaları getirecek?

2018-09-20 16:10:19 CRI

Haber Analiz- Yeni teknolojiler insanlığa hangi faydaları getirecek?

Kaynak:CRI ; Yazar: Sheng Yuhong, Hong Lin

Yeni gelişen teknolojiler insanoğlunun mutluluğuna ve rahatına nasıl daha iyi nasıl hizmet edebilir? Çağımızın bu sorusuna cevap aramak için son günlerde Çin'de iki uluslararası toplantı düzenlendi.

Shanghai, 17-19 Eylül günlerinde “Yapay Zekâ Olimpiyatları” olarak da anılan Dünya Yapay Zekâ Konferansı'na ev sahipliği yaptı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konferansa bir tebrik mesajı göndererek, Çin'in yapay zekâ çalışmalarını diğer ülkelerle birlikte ortaklaşa geliştireceğini, bu alanın güvenliğini ortaklaşa sağlayacağını ve ilgili sonuçları paylaşacağını belirtti. Xi'nin altını çizdiği “ortaklaşa” ifadesi, yeni teknolojilerin insanlık, ortak kader topluluğu ve küreselleşmenin ilerletilmesi için kilit önemde olduğunu gösterdi.

İnsanoğlu, şu an 4. Sanayi Devrimi'ni yaşıyor. Bu, yapay zekâ, temiz enerji, robot teknolojileri, kuantum bilgi teknolojileri, virtual gerçeklik ve biyoteknoloji alanlarının hâkim olduğu bir teknoloji devrimi. Yapay zekâ ise bunlar arasında hususi bir öneme sahip. ABD'li bilim insanlarının, 1950'lerin sonlarında yapay zekâ kavramını ortay atmalarından bu yana insanların üretim biçimlerini ve yaşam tarzlarını derinden etkiledi.

2018 Dünya Yapay Zekâ Konferansı'nda katılımcılar, yapay zekânın eğitim, sağlık, finans ve ulaşım gibi farklı alanlardaki uygulamalarına tanık oldular ve Çin'in etkinlikte Pony.ai ve Sense Time şirketlerince temsil edilen yapay zekâ sektörünün seviyesini gördüler.

Konferansta açıklanan 2018 Dünya Yapay Zekâ Sektörü Gelişimi Mavi Kitabı'na göre, yılın ilk yarısı itibarı ile Çin, yapay zekâ firmalarının sayısı açısından dünyada ikinci sırada yer aldı.


Aynı zamanda, Mavi Kitap'ta, yapay zekânın henüz başlangıç aşamasında olduğu, şirketlerin yalnızca yüzde 4'ünün bu alana yatırım yaptığı ve bu teknolojiyi uyguladığı belirtildi. Böylelikle yapay zekâ teknolojisinin yaygın olarak kullanılması hâlinde, bunun küresel ekonomik ve toplumsal kalkınmaya enerji katacağı da ortaya koyulmuş oldu. Bu amaca ulaşabilmek için ise ekonomik küreselleşme ilerletilmeli, zira yeni sanayi devrimi bu temel üzerinde gelişiyor. Aynı zamanda, tüm ülkelerden sanayi çevrelerinin açık bir tavır benimseyerek dışa açık piyasalar oluşturmaları ve yeni teknolojilerin geniş çaplı uygulanmasına imkân sağlamaları gerekiyor.

“Ortak kader topluluğu” bilinci hayati önemde

Aynı dönemde, bir diğer uluslararası etkinlik olan Davos Yaz Forumu da Tianjin kentinde düzenlendi. Forumda, 4. Sanayi Devrimi'ne ve nasıl inovatif bir toplum oluşturulacağına odaklanıldı. Foruma katılan Çin Başbakanı Li Keqiang, yeni sanayi devriminde küresel ekonominin gelişmesine nasıl güç katılacağına dair öneriler ortaya koydu. Başbakan Li'nin önerileri arasında, ekonomik küreselleşmenin korunması, kalkınmanın kapsayıcılığının artırılması, inovasyon ve kalkınmanın ilerletilmesi yer aldı. Bu da, yeni gelişen teknolojilerden insanlığın faydalanabilmesinin ancak ve ancak “insanlık için ortak kader topluluğu” bilinci sayesinde gerçekleşeceğini gösterdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor