Xi: Pakistan ordusuyla işbirliğini pekiştirmeyi umuyoruz

2018-09-20 11:08:51

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Beijing'de Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Kamer Cavid Bajva ile bir araya geldi.


Xi Jinping görüşmede, Çin'in öteden beri Pakistan ile ikili ilişkilere büyük önem verdiğini vurgulayarak, Kuşak ve Yol ile Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru girişimlerinin inşasına sağladığı destekten dolayı Pakistan'a teşekkür etti.


Küresel ve bölgesel durumların karmaşık olduğu bir dönemde Çin ve Pakistan'ın birbirlerine destek vererek çifte kazanca dayalı işbirliğini yoğunlaştırdıklarını ve bu işbirliğinden verimli neticeler aldıklarını belirten Xi, bunun çağın eğilimine uyduğuna dikkat çekti.


İki ülkenin orduları arasında son yıllardaki işbirliğinin verimli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, savunma alanında çeşitli kademelerdeki işbirliğini yoğunlaştırma, terörle mücadeleyi kararlılıkla yürütme, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasında güvenliği sağlama ve iki ülkenin ortak kalkınması için etkili bir güvenlik kalkanı oluşturma çağrısında bulundu.


Bajva ise görüşmede yaptığı konuşmada, Pakistan ordusunun Çin ordusuyla stratejik koordinasyonu güçlendirmeye, terörle mücadele işbirliğini yoğunlaştırmaya ve güvenlik alanında çeşitli meydan okumaların üstesinden gelme kapasitesini artırmaya hazır olduklarını söyledi. Bajva, böylece iki ülkenin ortak çıkarlarıyla stratejik güvenliğini el ele koruyup bölgesel ve küresel istikrara katkı sağlamayı ümit ettiklerini belirtti.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor