Wang Yi, Moldova ve Azerbaycan dışişleri bakanlarıyla görüştü

2018-09-20 10:39:17

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Tianjin'de Yaz Davos Forumu'na katılmak üzere Çin'e gelen Moldova Dışişleri Bakanı Tudor Ulyanovsky ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammedyarov ile bir araya geldi.


Wang Yi, Ulyanovsky ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Çin'in Moldova'yı Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin önemli işbirliği ortağı olarak gördüğüne işaret etti. Çin'in istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri doğrultusunda Moldova'yla kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini hızlandırmaya hazır olduğunu söyleyen Wang Yi, serbest ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmeleri mümkün olduğu kadar erken tamamlamayı, karşılıklı yatırımları genişletmeyi, kültürel değişimi ve personel değişimini kolaylaştırmayı arzuladıklarını kaydetti.


Ulyanovsky görüşmede yaptığı konuşmada, Tek Çin politikasında ısrarcı olacaklarını vurguladı. Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne aktif şekilde katılacaklarını dile getiren Ulyanovsky “16+1” Çin-Orta ve Doğu Avrupa işbirliği mekanizmasından faydalanarak, üçüncü taraflarla işbirliği arayışlarını pekiştireceklerini açıkladı.


Wang Yi, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammedyarov ile görüşmesinde, Çin'in Azerbaycan'ın gelecek yıl Bağlantısızlar Hareketi (NAM) dönem başkanlığını devralmasını desteklediğini ve gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarıyla uluslararası adaleti Azerbaycan ile birlikte korumaya devam edeceğini kaydetti.


Çin'in Azerbaycan ile birlikte Avrasya kıtasındaki kapsamlı bağlanırlığı ilerletmeye hazır olduğuna dikkat çeken Wang Yi, kültürel değişimi pekiştirerek dostluğu sağlamlaştıracaklarını, güvenlik alanındaki işbirliğini yoğunlaştıracaklarını ve böylece elverişli kalkınma ortamı oluşturacaklarını belirtti.


Mammedyarov görüşmede yaptığı konuşmada, ülkesini Kuşak ve Yol'un bir parçası olarak gördüğüne işaret ederek Çin ile pek çok alanda işbirliğini yoğunlaştıracaklarını söyledi.      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor