Çin'den ABD'ye iyi niyet ve samimiyet çağrısı

2018-09-19 19:29:34 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Çin'le ekonomik ve ticari sorunları çözebilmek için iyi niyet ve samimiyet göstermesi gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, ABD ile yaşanan ticari anlaşmazlıklarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Geng Shuang, “ABD ‘top Çin'de' sözünü ilk defa söylemedi. İnanıyorum ki herkes, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un Beijing'de, ekonomik ve ticari konular hakkında Çin tarafıyla yaptığı müzakereyi hatırlıyordur. ABD, müzakereden iki gün önce, yani 29 Mayıs'ta, 50 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürünlere ek gümrük vergisi uygulanacağını açıklamıştı. Çin ile ABD arasında 22-23 Ağustos günlerinde, Washington'da bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleşen görüşmenin bittiği gün de ABD, Çin'den ithal edilen 16 milyar dolar değerindeki ürünlere ek gümrük vergisi uygulamaya başladıklarını duyurmuştu. Çin kısa bir süre önce, ABD'nin yeni tur ekonomik ve ticari müzakere davetini kabul etti ve iki taraf arasında detaylar hakkında temaslar sürüyordu. Ancak ABD dün, 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünlere ek gümrük vergisi uygulayacağını ve başka önlemler de alacağını açıkladı.” ifadelerini kullandı.

ABD'nin bir taraftan diyalog çağrıları yaparken, diğer taraftan da yaptırım tehdidinde bulunduğunu ve bir yandan müzakere davetini gönderirken, diğer yandan ise baskı uyguladığını dile getiren Geng konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari sorunları çözecek tek doğru yol, müzakerelerin eşitlik, dürüstlük ve karşılıklı saygı temelinde yapılmasıdır. ABD'den iyi niyetini ve samimiyetini göstermesini bekliyoruz.”

ABD yönetimi dün, 200 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürünlere ek gümrük vergisi uygulayacağını duyurmuştu. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise basına verdiği demeçte, ABD'nin Çin'le yapıcı görüşmelerde bulunarak, temel sorunları çözmeyi amaçladığını, ancak görüşmenin yapılacağı tarih konusunda topun Çin'de olduğunu dile getirmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor