Çin: Suriye'de siyasi çözüm sürecini ilerleten çabaları destekliyoruz

2018-09-19 17:16:39 CRI

Çin'in Suriye'deki gerginliği yumuşatmaya ve siyasi çözüm sürecini ilerletmeye yardımcı olan bütün çabaları desteklediği açıklandı.

Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, dün Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki siyasi ve insani duruma ilişkin düzenlenen açık oturumda bir konuşma yaptı.

Rusya, Türkiye ve İran liderleri tarafından 7 Eylül'de yayınlanan ortak bildirinin Çin tarafından olumlu karşılandığını belirten Ma, Çin'in Rusya ve Türkiye arasında 17 Eylül'de İdlib'te silahsızlanma bölgesi kurulmasına ilişkin imzalanan mutabakat zaptından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Ma, tarafların söz konusu ortak bildiri ve mutabakat zaptının yerine getirilmesini güvence altına almak, ateşkes ile birlikte şiddetin durdurulmasını sağlamak ve Suriye sorununun siyasi çözümü için elverişli ortam yaratmak amacıyla aynı yönde adım atmaları gerektiğine dikkat çekti.

Uluslararası toplumun, BM'nin arabuluculuğu ile Cenevre Barış Görüşmeleri ve Astana Süreci'nin oynadığı role destek vermesinin önemine değinen Ma, Suriye'deki tarafların Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararını yerine getirerek ve kapsayıcı siyasi diyalog yoluyla, Suriye'nin somut durumuna uygun ve tarafların makul kaygılarını göz önünde bulunduran siyasi çözümü bulmasının hızlandırılması gerektiğini kaydetti.

Ma ayrıca, Çin'in Suriye ve Suriye'deki durumdan etkilenen komşu ülkelerdeki insani krizin yumuşaması amacıyla yüklü miktarda maddi yardım sağladığını ve sağlamaya devam edeceğinin de altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor