“Ek vergiler ABD'nin hegemonyacılığının yansıması”

2018-09-19 16:11:22

Eski Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhu Guangyao, ABD'nin 200 milyar dolar tutarında Çin menşeli ürünlere yeni ek vergi getirme kararının, bu ülkenin tek taraflılık ve hegemonyacılığın bir yansıması olduğunu söyledi.

Brüksel'de düzenlenen Çin-ABD-AB Ekonomik ve Ticari İlişkiler seminerine katılan Zhu, “Mevcut küresel ekonomik durum iyi bir eğilim içindeyken, tek taraflılık, ticarette korumacılık ve popülizm hem dünya ekonomisinin geleceğine hem de ABD'nin geleceğine zarar veriyor. Tarihteki deneyimlere baktığımızda, 1920'ler ve 1930'larda ticarette korumacılık, popülizm ve militarizmin birleşmesi dünyayı İkinci Dünya Savaşı'na sürükledi” ifadelerini kullandı.

Zhu, Çin'in uluslararası ekonomik sistemin ve çağdaş uluslararası sistemin katılımcısı, inşacısı, savunucusu ve katkı sağlayıcısı bir ülke olduğunu vurguladı.

Çin'in Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası içinde çok önemli roller oynadığına işaret eden Zhu Guangyao, Çin'in mevcut uluslararası ekonomik sistemin reformlar yoluyla iyileştirilmesi çalışmalarına da katkıda bulunduğunu söyledi.

Zhu, ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kendisinin kurduğu uluslararası ekonomik sisteme şimdi en büyük hasarı yine kendisinin verdiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor