Xi: Çin, dünya barışının inşacısı olmayı sürdürecek

2018-09-19 15:05:33

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in barışçı kalkınma yolunu kararlılıkla izlediğini ve dünya barışının inşacısı olmayı sürdüreceğini belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2018 Uluslararası Barış Günü nedeniyle Jiangsu eyaletinin merkezi Nanjing kentinde bugün düzenlenen anma törenine bir kutlama mesajı yolladı.

Xi Jinping, mesajında bu yılki törenin ana temasının “İnsanlık için ortak kader topluluğu kurmak, kalıcı barışa sahip güvenli bir dünya inşa etmek” olduğuna işaret etti. Xi, bu temanın Uluslararası Barış Günü'nün kutlanma amacının yanında, tüm ülkelerin ve halkların temel çıkarlarıyla da örtüştüğünün altını çizdi.

Barışın daima evrensel bir temenni ve insanoğlunun arzusu olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, günümüz dünyasında barış ve kalkınma çağın ana konuları hâline gelirken, karşı karşıya kalınan güvenlik tehditlerinin ise git gide karmaşıklaştığını ve savaş tehdidinin mevcudiyetini koruduğunu belirtti.

Çin ulusunun barışı sevdiğini ve barışın kıymetini bildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Xi, “Çin, barışçı kalkınma yolunu kararlılıkla izlemektedir; daima dünya barışının inşacısı, küresel kalkınmanın katkı sağlayıcısı ve uluslararası düzenin koruyucusu olacaktır” ifadelerini kullandı.

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor