Xi Jinping, Estonyalı mevkidaşıyla görüştü

2018-09-18 20:41:13 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Yaz Davos Forumu'na katılmak üzere başkent Beijing'e gelen Estonya Devlet Başkanı Kersti Kaljulaid ile görüştü.

Xi görüşmede, Çin'in ortaya koyduğu insanlığın kader ortaklığı önerisinin karşılıklı saygı, eşitlik, farklı fikirleri koruyarak fikir birliği yakalama ve işbirliğine dayalı ortak kazanç gibi temellere sahip olduğuna işaret etti.

Coğrafi avantaja sahip Estonya'nın ekoloji, yeşil tarım ve dijital ekonomi gibi alanlarda kendisine özgü özellikler taşıdığını vurgulayan Xi, Estonya'nın ayrıca uluslararası konulara etkin şekilde katıldığını belirtti.

Xi, Çin'in, ikili ilişkileri karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde sürekli ilerletmeye hazır olduğunu ifade etti.

İki ülkenin karşılıklı siyasi güveni arttırmasının önemine de değinen Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Estonya'nın kalkınma stratejisiyle kenetlenmesinin hızlandırılması, somut işbirliğinin pekiştirilmesi ve daha nitelikli kültürel iletişim faaliyetleri düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Xi, Çin'in Avrupa'nın entegrasyon sürecini desteklediği gibi, Avrupa ile işbirliğini güçlendirmeye, çok taraflılığı korumaya ve açık bir dünya ekonomisi inşa etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Kersti Kaljulaid ise, Çin'i ilk kez ziyaret ettiğini ve bu ziyaretten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Estonya'nın Çin'le ekonomi, e-ticaret ve lojistik gibi alanlardaki işbirliğini pekiştirmeyi arzuladığını dile getiren Kaljulaid, Çin'le ayrıca kültürel iletişimi güçlendirmenin yanı sıra, Orta ve Doğu Avrupa ile Çin arasındaki işbirliğini ilerletmeye hazır olduklarını kaydetti.

Kaljulaid son olarak, Çin'le çok taraflı konulardaki eşgüdümü pekiştirerek, uluslararası kuralları ve düzeni beraber koruyacaklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor