Xi, Sırp mevkidaşıyla bir araya geldi

2018-09-18 19:57:21 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Yaz Davos Forumu'na katılmak üzere ülkeye gelen Sırp mevkidaşı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.


Xi, Çin ve Sırbistan arasındaki geleneksel dostluğun sağlam bir zemine sahip olduğunu, iki ülke arasında üst düzey siyasi güven bulunduğunu ve somut işbirliğinde zengin sonuçların alındığını anımsattı.


Xi, ikili işbirliği konusunda varılan mutabakatın yerine getirildiğini görmekten memnuniyet duyduğunu ve bunun ikili ilişkilerin gelişimine itici güç sağladığını belirtti.


Xi, Sırbistan'la birlikte birbirlerinin temel hak ve çıkarları ile kaygılarına kararlılıkla destek olmaya, birlikte çok taraflılığı ve uluslararası adaleti korumaya hazır olduklarını kaydetti.


Xi, Çin'in Hebei Demir Çelik Grubu ile Sırbistan'ın Smederevo Çelik Fabrikası arasındaki işbirliğinin iyi bir şekilde yürütüldüğünü ve Smederevo Çelik Fabrikası'nın ülkenin ikinci büyük ihracat işletmesi haline geldiğini öğrenmekten büyük sevinç duyduğuna işaret etti.


Xi ayrıca, tarafların Kuşak ve Yol'u el ele verip inşa ederek, gelişme stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirmeleri ve ikili işbirliğinin derinlemesine gelişimini hızlandırmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.


Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise görüşmede, Sırbistan halkının Çin halkına güçlü bir yakınlık beslediğini ve Çin'e sağladığı yardımlardan dolayı teşekkür ettiklerini belirtti.


Çin'in sadık ortağı olmaya ve birbirlerine destek vermekte kararlı olduklarını ifade eden Vucic, örneğin Smederevo Çelik Fabrikası'nın iflas eşiğinden dönmesinin, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Sırbistan'a istihdam ve ekonomik büyüme getirdiğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.


Vucic, Kuşak ve Yol inşasına aktif bir şekilde katılarak, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa işbirliği çerçevesinde, yeni işbirliği imkânları geliştirmeye hazır olduklarını belirtti.


Görüşmenin ardından, iki lider ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor