Çin'de Ay Çöreği Festivali kutlanıyor

2018-09-18 14:55:56

Çin'in Ay Çöreği Festivali bu yıl 24 Eylül gününe denk geliyor. Çinliler, festival süresince ülke genelinde rengârenk etkinlikler düzenleyecekler.

Bu etkinlikler kapsamında, 20 Eylül'de Shanghai Great World'de Çin'in geleneksel kültürü ve yerli Haipai kültürünün unsurlarını birleştiren bir gösteri yapılacak. Başkent Beijing sakinleri ise 22 Eylül'de kentteki Yuetan Parkı, Daguanyuan Parkı ve Taoranting Parkı gibi yerlerde gerçekleştirilecek festival şenliklerinde buluşacak.

Ayrıca önümüzdeki günlerde Çin Ulusal Müzesi'nde koleksiyonculara kültürel eserlerin değerlendirilmesi hizmeti ücretsiz olarak sağlanacak.

Öte yandan, Çin'in farklı yerlerinde yapılan geleneksel Ay Çöreği Festivali kutlamaları ulusal maddi olmayan kültür mirasları listesine de alındı.

Sonbahar (Güz) Ortası Festivali olarak da adlandırılan Ay Çöreği Festivali, Çin'in en önemli bayramlarından biri kabul ediliyor. Çin'in ay takvimine göre 8. ayın 15. günü sonbaharın tam ortasına denk düşüyor. Festival akşamında aileler fener yakıyor, ayçörekleri yiyor ve dolunayı seyrediyorlar.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor