Çin ve Rusya enerji işbirliğini geliştirmede anlaştı

2018-09-18 11:21:23

Çin ve Rusya enerji alanındaki işbirliğini Çin-Rusya Enerji İşbirliği Komitesi aracılığıyla ilerletmeyi kararlaştırdı.


Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng ile Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak, dün Moskova'da düzenlenen Çin-Rusya Enerji İşbirliği Komitesi'nin 15. Toplantısı'na eş başkanlık ettiler.


Başbakan Yardımcısı Han Zheng, toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki enerji işbirliğinde yeni meyvelerin alındığına işaret ederek, önemli stratejik işbirliği projelerinin istikrarlı şekilde yürütülmekte olduğunu belirtti.


Önümüzdeki günlerde iki ülkenin Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında varılan görüş birliklerini etkin şekilde hayata geçirmeleri gerektiğini vurgulayan Han, enerji işbirliği komitesi mekanizmasından faydalanarak mevcut işbirliği seviyesini yükseltme çağrısı yaptı.


Han, bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan 23. Çin-Rusya Başbakanları Olağan Görüşmeleri'nin hazırlıklarının sorunsuz tamamlanması gerektiğini ifade etti.


Han Zheng, konuşmasında Çin ve Rusya'nın, enerji alanında teknolojiler, standartlar ve nitelikli kadro değişimini ve bilgi paylaşımını yoğunlaştırarak enerji geliştirme kapasitesini ortaklaşa yükseltmeleri önerisinde de bulundu.


Çin-Rusya Enerji İşbirliği Komitesi'nin 15. Toplantısı sırasında iki taraf petrol, kömür ve elektrik alanlarındaki önemli projeleri gözden geçirerek, ilerleyen dönemde işbirliğinin derinleştirilmesi yönünde atılması gereken adımları belirledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor