Çinli temsilci: Nükleer enerji yapısını iyileştiriyoruz

2018-09-18 11:17:05 CRI

Çin Ulusal Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Zhang Kejian, dün katıldığı bir toplantıda, ülkesinin nükleer enerji ve nükleer güvenlik alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Cenevre'de düzenlenen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) 62. Toplantısı'nda konuşan Zhang, Çin'in, insan ve doğanın uyumunu korurken enerji yapısını da düzelttiğini ve iyileştirdiğini söyledi.

Çinli temsilci, temiz, yeşil ve düşük karbonlu bir enerji türü olarak nükleer gücün geniş bir gelişme alanına sahip olduğuna işaret etti. Çin'de nükleer enerji alanında gelişmelerin hız kazandığını bildiren Zhang, üçüncü nesil nükleer enerji teknolojisinin Çin'de kullanım ölçeğinin adım adım genişlediğini ve dördüncü nesil teknolojinin de aktif bir şekilde geliştirildiğini kaydetti. 43 nükleer güç ünitesine sahip olan Çin'in, yıllık elektrik üretimi bakımından dünyanın üçüncü sırasında yer aldığını söyleyen Zhang, 13 nükleer güç ünitesinin daha inşasının sürdüğünü, Çin'in bu açıdan dünya birincisi olduğunu belirtti.

Zhang Kejian, Çin'in nükleer güvenliğe de büyük önem verdiğini ve iyi bir nükleer güvenlik geçmişi bulunduğunu vurguladı.

UAEA'nın nükleer enerji alanında en önemli hükümetler arası örgüt olduğunu hatırlatan Zhang, örgütün nükleer teknolojilerin sürdürülebilir gelişmesi, nükleer güvenlik seviyesinin yükseltilmesi ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi gibi alanlarda daha büyük rol oynamasının beklendiğini söyledi.

Zhang ayrıca, örgüte üye ülkelerin “nükleer enerji barış ve kalkınma için kullanılmalı” ilkesi temelinde inovasyonu geliştirerek, işbirliğinde çifte kazanç, dışa açıklık ve paylaşımda ısrar etmeleri ve nükleer enerji alanında ortak kader topluluğunu oluşturmaları gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor