Haber Analiz: Dünya, Çin'e 10 bin metre irtifadan bakınca ne görebilir?

2018-09-17 16:40:23 CRI

Kaynak: CRI; Yazar: Guan Juanjuan

Çin Kalkınma Forumu başkent Beijing'de dün düzenlendi. Çinli ve yabancı iş çevreleri ile hükümet kuruluşlarından yaklaşık 800 kişinin katıldığı forumda, Çin'in yeni dönemde reform ve dışa açılmasına dair fikir ve öneriler ortaya koyuldu.

Haber Analiz: Dünya, Çin'e 10 bin metre irtifadan bakınca ne görebilir?

Dünya Bankası'nın Çin'deki eski temsilcisi Johns Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Pieter Bottelier, “20 yıldan fazla süredir Çin'de çalışmıyorum. Bakış açım, ülkeye 10 bin metre yükseklikten bakıyormuş gibi; bu da uluslararası bir perspektif sağlıyor” dedi.

Çin'de 40 yıldır sürdürülen reform ve dışa açılma, bugün küreselleşme karşıtı ve ticarette korumacı temayüller ile belirsiz ve istikrarsız bir uluslararası ortamla karşı karşıya bulunuyor. Bu yüzden de meselelere farklı boyutlarda, farklı perspektiflerden bakabilmek önem kazanıyor.

Peki, Çin'e 10 bin metre irtifadan bakıldığında, Çin ve dünya neler görebilir?

Çin'e yeni bir perspektifle bakıldığında öncelikle başarı ve özgüven görülüyor. Bu, aynı zamanda Çin'in kendi gücüne dayanarak kendi işlerini başarabilmesinin sağlam temelini teşkil ediyor. Çin, geçtiğimiz 40 yılda dünyayla aktif şekilde entegre oldu ve çarpıcı başarılar elde etti.

Haber Analiz: Dünya, Çin'e 10 bin metre irtifadan bakınca ne görebilir?

Nitekim, seminere katılan eski Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick de “Çin'in muazzam başarılarını gördüm. Çin'in tarihî başarılarından bence herkes gurur duymalı. Bu, dünya tarihindeki en büyük yoksulluğu azaltma hamlesi. Çin halkının çabalarına ve kararlılığına büyük saygı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Geçen 40 yıl içinde Çin, reform ve dışa açılma politikasıyla 700 milyondan fazla vatandaşının yoksulluktan kurtulmasını sağladı. Bu, aynı dönemde dünya genelinde yoksulluktan kurtulan nüfusun yüzde 70'ini oluşturuyor.

Bunun yanında, Çin'de ortalama yaşam süresi 1981 yılında 67,8 iken, 2017 yılında 76,7'ye yükseldi. Çin'de ayrıca 1999 ve 2010 yıllarında Dünya Bankası'nca belirlenen standartların üzerine çıkıldı, 2017 yılında kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla da 9 bin ABD Doları'na ulaştı. Bu sayı, üst orta gelire sahip ülkelerin ortalamasını dahi geride bıraktı.

İkinci olarak ise farklar ve sınamalar görülebiliyor. Bu, aynı zamanda Çin'in reformu ilerletmede ve dışa açılmayı genişletmedeki kararlılığı için yeni bir başlangıç noktası anlamına geliyor. Çin ile dünya arasındaki en büyük fark, kalkınma düzeyinde görülüyor. Çin'de kişi başına düşen GSYH miktarı dünya genelindeki 190 ülke ve bölge arasında 70'inci sırada. Geçen yıl sonu itibarıyla ülkedeki 30 milyondan fazla vatandaş yoksulluktan kurtarıldı. Çin'in yüksek kaliteli ekonomik ve toplumsal gelişme yolunu en iyi şekilde planlaması gerekiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor