Mangkhut Tayfunu hayatı felç ediyor

2018-09-16 17:52:04

(Xinhua)

Gücünden dolayı “süper” olarak adlandırılan Mangkhut Tayfunu, Çin'i etkiliyor. Hong Kong Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, Mangkhut Tayfunu şiddetinin 9'a ulaşabileceği tahmininde bulunuldu. Tayfunun güzergahında yer alan bölgeler, tayfuna hazırlıkları tamamladı.

Guangdong eyaleti, Hong Kong ve Makao özel idari bölgelerinde acil müdahale sistemi harekete geçirildi. Okul, fabrika, inşaat, alışveriş merkezi ve turistik mekanlar geçici olarak kapatılırken, toplu taşıma hizmetlerine ara verildi. Denizdeki tüm balıkçı gemileri limana geri çağrıldı. Vatandaşların mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamaları istendi. Hong Kong ile Makao arasında vapur seferleri durdurulurken, Makao'nun gümrük kapısı kapatıldı. Hong Kong'ta 48 geçici barınma merkezi oluşturuldu.

Bu arada riskli bölgede yaşayan vatandaşlar güvenli bölgelere tahliye edildi, ayrıca arama-kurtarma malzemeleri hazırlandı, arama-kurtarma güçleri de alarma geçirildi. Guangzhou kentinde halkın yaşam gereçleri için en az 3 güne yetecek gıda stoku yapıldı.

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi yönetimi tayfunu izleyerek halka zamanında bildiriyor ve uyarı yapıyor, olası sel felaketinin önlenmesi için tedbirler alınıyor.

Guangdong'u diğer bölgelere bağlayan tren seferleri, Zhuhai ve Shenzhen havaalanlarında bugünkü tüm seferler iptal edildi. Duruma göre söz konusu seferlerin yarın tekrar açılabileceği bildiriliyor.

Mangkhut'un dış halkasında yer alan Taiwan bölgesinde şiddetli yağmur yağdı. Pingdong ilçesinde dağlık bölgede son 24 saat içinde bin milimetre yağmur yağdı, yine de yağmurun devam etmesi bekleniyor. Taiwan Boğazı'nda görülen şiddetli rüzgarın etkisi altında Fujian eyaletinin deniz kıyısındaki kent ve limanlarda taşımacılık durduruldu.

Öte yandan, Filipinler basınında bugün yer alan habere göre, Mangkhut Tayfunu Filipinler'de 25 kişinin ölümüne, 2 kişinin kaybolmasına yol açtı. Filipinler yönetiminin verilerine göre, ülkede toplam 5 milyonu aşkın kişi Mangkhut Tayfunu'ndan etkilenirken, afetzedelerin yaklaşık 130 bini güvenli yerlere yerleştirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor