Çin küresel iklim eylemine pozitif enerji katıyor

2018-09-15 19:28:21

ABD'nin California eyaleti tarafından düzenlenen Küresel İklim Eylem Zirvesi dün sona erdi.

Toplantıda hazır bulunan Çin iklim değişikliği özel temsilcisi Xie Zhenhua, Çin'in küresel iklim çalışmalarına pozitif enerji kattığını söyledi.

Zirve kapsamında 3 gün süren bir etkinlikte Çin'in iklim değişikliğiyle mücadelesi tanıtıldı. BM ve yabancı hükümetlerden yetkililerin yanı sıra iş çevresinden isimler ve uzmanlar bir araya gelerek, iklim değişikliği üzerine uluslararası işbirliği modelini tartıştı.

Adı geçen zirvede Çin'den bazı vakıf, kamu yararına çalışan örgüt ve araştırma kuruluşları tarafından “iklim değişikliği küresel eylem” önerisi ortaya konuldu.

Çinli kuruluşlar, sermaye, teknoloji ve düşünce birikimi yaparak Çin hükümetinin iklim değişikliğiyle mücadele çabaları, Güney-Güney işbirliğinin geliştirilmesi, Kuşak ve Yol girişiminin çevreye dost şekilde hayata geçirilmesini destekleyeceklerini belirtti. Ayrıca uluslararası toplumun Paris Anlaşması'na sadık kalması ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmesi çağrısında bulunuldu.

Çinli temsilci Xie Zhenhua, iklim değişikliği küresel eylem planı önerisinin Çinli şirketler ve kuruluşların da iklim değişikliğiyle mücadelede yer aldığının simgesi olduğunu dile getirdi.

Xi, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Çin hükümetinin endüstriyel yapıyı optimize etme, enerji tasarrufu ve verimliliğini yükseltme gibi konularda aldığı tedbirler hakkında bilgi verdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor