Li Keqiang, Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian'la görüştü

2018-09-15 14:50:16

Li Keqiang, Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian'la görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin-Fransa Ticaret ve Ekonomi Karma Komitesi'nin 25. toplantısına katılmak için Beijing'de bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'la bir araya geldi.

Li Keqiang, dün yaptığı konuşmada Fransa'nın Avrupa Birliği'nin (AB) önemli bir üye ülkesi olduğunu belirterek, Çin ile Fransa arasındaki ilişkinin, ikili ilişkilerin ötesinde anlamlar taşıdığını ve dünyayı etkilediğini hatırlattı.

Çin ve Fransa'nın nükleer enerji işbirliğinin 30 yıldır başarıyla gerçekleştirildiğini ve bu yıl üçüncü nesil nükleer enerji işbirliğinde adımlar atıldığını dile getiren Li Keqiang, Çin ile Fransa arasında karşılıklı çıkara ve ortak kazanca dayalı kalkınmanın büyük potansiyele sahip olduğuna işaret etti.

Li Keqiang ayrıca, dünyanın ana ekonomileri ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri olan Çin ve Fransa'nın, küresel istikrar, kalkınma ve refahın korunmasına beraber katkıda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, mevcut karmaşık ve değişken uluslararası durum altında Fransa ile Çin arasındaki işbirliğinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

İki ülkenin çok taraflılığa ve anlaşmazlıklarda siyasi çözüme destek verdiğini belirten Jean-Yves Le Drian, Çin'le stratejik eşgüdümü ve somut işbirliğini artırmaya hazır olduklarına dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor