Xi Jinping, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yla görüştü

2018-09-14 21:16:12 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yla görüştü.

10. kez Çin'i ziyaret eden Maduro'nun Çin-Venezuela ilişkilerine büyük önem vermesini takdirle değerlendiren Xi, Çin'in stratejik bir bakış açısıyla uzun vadeli olarak Çin-Venezuela ilişkilerini yürüttüğüne işaret etti.

Cumhurbaşkanı Xi, ikili ilişkilerde karşılıklı güveni artırma ve inovasyona dayalı işbirliğini geliştirme çağrısı yaparken, stratejik ortaklık ilişkilerini ileri taşımak istediklerini söyledi.

Xi, iki taraf arasında Kuşak ve Yol girişiminin ortaklaşa inşa edilmesiyle ilgili anlayış muhtırası imzalanmasını fırsata çevirerek, sürdürülebilir gelişmeyi hızlandırmaları gerektiğini dile getirdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Çin ziyaretinde çeşitli alanlarda geniş mutabakat sağladıklarını, Çin'le yapılacak kapsamlı işbirliğinin ülkesinde ekonominin yeniden canlandırılmasına güç katacağını kaydetti.

Venezuela'ya verdiği destekten ötürü Çin tarafına teşekkür eden Maduro, Çin'in reform ve dışa açılma deneyimlerinden faydalanmak istediklerini söyledi; Kuşak ve Yol girişiminin yanı sıra endüstriyel kapasite gibi alanlarda işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Çin ile Venezuela arasında Kuşak ve Yol girişiminin ortak inşasını öngören bir anlayış muhtırasının yanı sıra çeşitli işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Öte yandan, Çin Başbakanı Li Keqiang da bugün Venezuela Devlet Başkanı Maduro'yla bir araya geldi.

Başbakan Li Keqiang görüşmede yaptığı konuşmada, Venezuela'nın ulusal ekonomisini geliştirme ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme çabalarını destekleyen Çin hükümetinin bu ülkeye olası her türlü yardımı sağlayacağını dile getirdi.

Li, Çin'in eşitlik, karşılıklı yarar, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri temelinde Venezuela ile ekonomik ve ticari temasları artıracağını sözlerine ekledi.

Venezuela-Çin ilişkilerinin ülkeler arası işbirliği için bir örnek olduğuna işaret eden Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Venezuela'nın ekonomik çalışmalarında Çin şirketlerini görmek istediklerini ve Çin'le işbirliğini yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor