Çin: Küresel yoksullukla mücadeleye itici güç katacağız

2018-09-14 15:15:08 CRI

Çin Birleşmiş Milletler'in (BM) Cenevre Temsilcisi Yu Jianhua, Çin'in küresel yoksullukla mücadeleye yeterli kaynak ve itici güç sağlayacağını belirtti.

Çin ve Güney Afrika tarafından, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 39. toplantısı kapsamında, yoksullukla mücadele ve insan haklarına ilişkin bir toplantı düzenlendi.

Yu toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'de halkın yaşama ve kalkınma haklarına öncelik verilerek, yoksullukla mücadele konusunda Çin'e özgü bir yol keşfedildiğine işaret etti.

Yu, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde belirlenen plana göre, 2020 yılına kadar Çin'in kırsal bölgelerindeki bütün yoksul nüfusun yoksulluktan kurtulacağını söyledi.

Yu, geçtiğimiz günlerde sona eren Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde onaylanan iki sonuç belgesinde, Çin ile Afrika arasındaki işbirliğinde somut yolun belirlendiğini dile getirdi.

Yu Çin'in yurt içinde yoksullukla mücadele çalışmalarını yürütürken, gelişmekte olan ülkeler arasındaki iletişimi de genişleteceğine işaret etti.

Yu, Çin'in deneyimlerini paylaşarak, küresel yoksullukla mücadeleye yeterli kaynak ve itici güç sağlayacağını ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi çerçevesindeki yoksul nüfusu azaltma hedeflerine zamanında ulaşılması için katkıda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor