Çin'den İran Nükleer Anlaşması'nı destekleme çağrısı

2018-09-14 11:37:03 CRI

Çin'in Viyana'daki BM Temsilcisi Wang Qun, ilgili taraflara İran Nükleer Anlaşması'nı destekleme çağrısında bulundu.


Wang Qun, önceki gün Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, İran Nükleer Anlaşması'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından kabul edilen çok taraflı bir anlaşma olduğunu ve anlaşmayla verimli sonuçlar elde edildiğini belirtti.

 

Anlaşmayı desteklemenin her zaman uluslararası genel eğilim olduğuna dikkat çeken Wang, Temmuz ayında İran nükleer sorununa ilişkin olarak düzenlenen dışişleri bakanlar toplantısında özellikle anlaşmanın uygulanmasını sürdürme ve tek taraflı yaptırıma karşı çıkma sinyalleri verildiğine dikkat çekti.


İran Nükleer Anlaşması'nı desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Wang Qun, Çin'in ayrıca sorumluluklarını ve öne sürdüğü taahhütleri kararlılıkla hayata geçireceğini kaydetti.


Wang, ilgili ülkelerin uluslararası toplumun çağrılarına kulak vermesini ve baskı ya da tek taraflı yaptırım gibi yapıcı olmayan eylemlerden vazgeçerek gerginliği tırmandırmaktan kaçınmasını arzuladıklarını vurguladı.


Wang, UAEA Genel Sekreteri tarafından kısa bir süre önce sunulan raporda, İran'ın anlaşmayı tam olarak hayata geçirdiğinin 12. kez teyit edildiğine işaret ederek, bu durumu memnuniyetle karşıladıklarını ve ajansın İran'la kurduğu iyi temasları takdir ettiklerini söyledi.


Ülkesinin, İran'ı yükümlülüklerini tam olarak uygulama konusunda teşvik ettiğini dile getiren Wang Qun, diğer taraflara da İran'la ekonomik ve ticari işbirliğini sürdürme çağrısı yaptıklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor