Çin: Ek gümrük vergisi, ticaret açığı sorunu çözemez

2018-09-14 10:16:51 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, ticaret açığı ya da fazlasının genişlemesi veya daralmasının piyasa tarafından belirlendiği, ABD'nin uyguladığı ek gümrük vergisi gibi tek taraflı önlemlerle sorunun çözülemeyeceğinin bilincine varması gerektiği bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'deki ticaret açığının, ülkedeki düşük mevduat oranı, doların rezerv parası olarak konumu ve ABD'nin Çin'e yönelik ihracata koyduğu sınırlamalardan kaynaklandığını vurguladı.

Gao, bu yılın ilk sekiz ayında, Çin'in ABD'ye ihracatının hızla büyümesine neden olan en önemli unsurlar arasında, ABD iç piyasasındaki taleplerin artması ve ek gümrük vergisi olasılığından endişelenen bazı Çin işletmelerinin erken ihracata başlamaları bulunduğuna işaret etti.

Sözcü, ABD'nin ek gümrük vergisinin, sorunu çözemeyeceğinin bilincine varması, Çin ve ABD'nin ikili ticaretin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini ilerletmek amacıyla somut önlem almaları gerektiğini dile getirdi.

ABD'nin başlattığı ticari anlaşmazlıkların iki ülke arasındaki ticareti olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Sözcü, ikili ticaretteki olumlu gelişme eğiliminin ABD'nin tek taraflı korumacılık önlemlerinden dolayı gerilemesini görmek istemediklerini ifade etti.

Sözcü ayrıca, günümüzde dünya ekonomisinin sürekli canlandığını ve Çin ekonomisinin de kaliteli büyüme doğrultusunda ilerlediğini belirterek, Çin'in dış ticaretinin istikrarlı ve sağlıklı gelişimini hızlandıracak özgüvene sahip olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor