Çin dışişlerinden Xinjiang açıklaması: Halkın huzur ve asayişi korunuyor

2018-09-13 20:06:04 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang bugünkü olağan basın toplantısında Xinjiang konusuna değindi.

Sözcü Geng, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde toplumsal istikrar ve uzun vadeli asayişin korunmasının bölgede yaşayan tüm etnik grupların ortak arzusu ve çıkarlarına uygun olduğunu vurguladı.

Malezyalı siyasetçi Enver İbrahim, Xinjiang'da “Uygur vatandaşların keyfi olarak tutuklandığı” söylentisiyle ilgili olarak, Malezya hükümetinin Çin'le diyalog kurmasını istedi ve bu konuda diğer Müslüman ülkelerin de konuşması gerektiği iddiasında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Enver İbrahim'in bu açıklamasından haberdar olmadıklarını ve doğruluğunu araştıracaklarını söyledi.

Çinli sözcü, Xinjiang bölgesinde istikrar ve ekonomik büyüme eğiliminin korunduğunu, tüm etnik grupların uyum içinde yaşadıklarını hatırlattı.

Sözcü, Xinjiang'da uygulanan karar ve alınan tedbirlerin, istikrarı koruma, dayanışmayı ilerletme ve halkın yaşam seviyesini iyileştirme amacı taşıdığını dile getirdi.

Çinli sözcü, yasalar çerçevesinde bölücülük ve terörle mücadele yürütüldüğünü, halkın can ve mal güvenliğini korumak için gerekli adımların atıldığını belirtti.

Müzakere kapısı açık

ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow, yaptığı bir konuşmada, ticaret konusunda Çin'e yeni bir müzakere süreci önerdiklerini söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün bu konuyla ilgili bir soruyu da yanıt verdi. Geng, ABD'den davet geldiğini ve Çin'in bunu olumlu karşıladığını, detayların görüşülmekte olduğunu ifade etti.

Geng, ticari sürtüşmenin tırmanmasının hiçbir tarafın çıkarına olmadığına dikkat çekti.

Sözcü Geng Shuang, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Çin ziyaretine de değindi. Geng, Çin'in bu ülkeye ekonomik yardım sağlayıp sağlamayacağıyla ilgili soruya, Venezuela hükümeti ve halkının yasalar çerçevesinde kendi işlerini en iyi şekilde yürüteceğine inandıklarını söyleyerek yanıt verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor