Wang Yi, Malta Dışişleri Bakanı Abela ile görüştü

2018-09-13 15:21:15 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Beijing'de Malta Dışişleri Bakanı Carmelo Abela ile görüştü.

Wang, Malta'nın dış ilişkilerinde Çin'e büyük yer vermesini ve Çin'in çekirdek çıkarları ile kaygılarına ilişkin sorunlarda yeterli anlayış ile desteği sağlamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Wang, Malta'yla siyasi konularda karşılıklı saygı ve güvene dayalı, ekonomide karşılıklı yarar temeline sahip, kültür konusunda birbiriyle kaynaşmış ve uluslararası arenada da aynı tutumu sergileyen bir ortaklık kurmaya hazır olduklarına işaret etti.

Çin'in Kuşak ve Yol'u Malta ile arasındaki kapsamlı işbirliğinde yeni bir platform olarak inşa edeceğini dile getiren Wang Yi, ikili ilişkilerde daha büyük ilerlemeler kaydedilmesini sağlayacaklarını ifade etti.

Son dönemlerde tek taraflılığın yükselmekte olduğunu ve uluslararası kuralların bazı meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğunu vurgulayan Wang, Çin ve Malta'nın eşgüdüm ile işbirliğini güçlendirerek, beraber tek taraflılığa ve ticari korumacılığa karşı çıkmasının öneminin altını çizdi. Wang Yi, iki ülkenin ortaklaşa açık bir dünya ekonomisi inşa etmesi ve insanlığın kader ortaklığını oluşturması gerektiğini de vurguladı.

Carmelo Abela ise, Malta ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 46 sene boyunca, iki tarafın birbirine daima saygı gösterdiğini ve eşit davrandığını, iki ülke arasındaki dostluğun da sağlam köklere sahip olduğunu dile getirdi.

Konuk bakan, Malta'nın Çin'le Kuşak ve Yol inşası konusundaki işbirliğini güçlendirerek, ekonomi, ticaret, turizm ve kültür gibi alanlardaki işbirliğini daha da genişletmeye hazır olduğuna dikkat çekti.

Ticaret savaşına karşı çıktıklarına ve bunun hiçbir tarafın çıkarına uygun olmadığına işaret eden Abela, Avrupa ile Çin arasındaki ilişkilerin gelişmesinde olumlu rol oynamaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor