Li Keqiang, Japon ekonomi heyetini kabul etti

2018-09-13 10:23:52 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün başkentteki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Japonya'dan gelen yaklaşık 200 kişilik ekonomi heyetiyle görüştü.

Li, şu an Çin ile Japonya arasındaki ilişkilerdeki gelişme eğiliminin iki tarafın ortak çabalarıyla sürekli güçlendiğine işaret etti.

Çin ile Japonya arasındaki somut işbirliğinin sağlam temellere ve geniş potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Li, yeni durumda iki tarafın kendi avantajlarından faydalanarak, ekonomik ve ticari işbirliği hızlandırabileceğini ifade etti.

Li, Çin'in reform ve dışa açılmayı kararlılıkla ilerleteceğini, piyasaya girişi daha da genişleteceğini, fikri mülkiyet haklarını daha iyi şekilde koruyacağını, ticaret ortamını sürekli iyileştireceğini ve daha fazla yabancı yatırım çekmeye devam edeceğini vurguladı.

Çin'in Japonya dahil diğer taraflarla birlikte “Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Bölgesi” ve “Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık” ile ilgili görüşme sürecini etkin şekilde hızlandırmayı arzuladığını söylen Li, somut adımlarla ticaret ve yatırımın serbestleşmesi ve kolaylaşmasını ilerletmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Japon temsilciler ise, Japonya'nın ekonomi çevresinin iki ülke hükümetlerinin ortak çabalarını desteklediğini ve korumacılığa karşı çıktığını kaydetti.

Temsilciler, ekonomi çevrelerinin ayrıca çok taraflılık ile serbest ticareti savunduğunu ve iki ülke arasında inovasyon, dijital ekonomi ile üçüncü taraf piyasayı geliştirme gibi alanlardaki işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor