Çin: ABD işletmeleri dahil yabancı işletmelerin yatırımlarını bekliyoruz

2018-09-12 21:18:45 CRI

Çin: ABD işletmeleri dahil yabancı işletmelerin yatırımlarını bekliyoruz

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin'in yeni dönemde reform ve dışa açılmayı kararlılıkla sürdürüleceğini, Çin'de dışa açılma adımlarının hızlandırılacağını ve yatırım ortamının iyileştirileceğini belirtti.

Geng Shuang, ABD işletmeleri dahil yabancı işletmelerin yatırım yapmalarını olumlu karşılayan Çin'in, kendi gelişme fırsatlarını ve getirilerini yabancı şirketlerle paylaşmaya, karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

ABD-Çin Ticaret Ulusal Konseyi'nin Çin'den sorumlu yetkilisi, dün yaptığı konuşmada, üst düzey bir Çinli yetkilinin açıklamasına göre, Çin-ABD ilişkilerinin iyileştirilmesi ve istikrara kavuşmasından önce ABD işletmelerinin lisans başvurusunun kabul edilmeyeceği iddiasında bulundu.

Bununla ilgili bir soruyu yanıtlayan Geng Shuang, adı geçen Çinli yetkilinin ifadesi hakkında bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmazlığına değinen sözcü Geng, eşit ve içten diyalog ve müzakerenin çözüme götürecek tek doğru seçenek olduğunu vurguladı.

Çin'de faaliyet gösteren yabancı şirketlerin işleyişi ve pazar erişimi konusuyla ilgili olarak Geng, Çin'in yüksek seviyeli bir ticaret ve yatırım kolaylaştırma politikası uygulamaya devam ederek pazara erişim kriterlerini daha da gevşeterek yabancı işletmelere daha fazla kolaylık sağlayacağını sözlerine ekledi.

Geng Shuang, yılın ilk yarısında yabancı sermayeyle Çin'de yeni kurulan şirketlerin sayısının 30 bine yaklaştığını, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 96,6 arttığını kaydetti.

Geng, ABD'nin en büyük petrol şirketi alan Mobil Petrol Şirketi'nin 5 Eylül'de Guangdong eyaletiyle bir dizi anlaşma imzalayarak 10 milyar dolar tutarındaki sermayeyle Guangdong'da büyük çaplı bir petrokimya şirketi kuracağını hatırlattı.

Son dönemde Alman BMW ve Amerikan Tesla gibi yabancı işletmeler, peş peşe Çin'deki endüstriyel kapasite ve yatırımları genişletiyor.

Sözcü Geng Shuang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Birleşmiş Milletler'in onayladığı Afrika'yla ilgili iki karara da değindi. Geng, iki kararın, kısa süre önce düzenlenen Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde varılan fikir birlikleriyle örtüştüğüne işaret etti. Sözcü Geng, bunun “işbirliğiyle ortak kazanç” ve “insanlığın kader ortaklığı” gibi düşüncelerin uluslararası toplumun desteğini kazandığını gösterdiğini söyledi.

BM Genel Kurulu'nda Afrika'da yeni ortaklığın geliştirilmesi ve çatışmaya yol açan unsurlarla ilgili olarak onaylanan iki kararda söz konusu iki kavrama vurgu yapıldı.

Çinli sözcü, Çin-Afrika işbirliğinin iki tarafın ortak çıkarlarına ve uluslararası toplumun beklentilerine uygun olduğunu dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang ayrıca bugün düzenlenen basın toplantısında Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin 15-18 Eylül günlerinde Vietnam ve Filipinler'e resmi ziyaretler gerçekleştireceğini duyurdu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor