Çin, Kuzeydoğu Asya'nın eşgüdümlü kalkınmasından yana

2018-09-12 20:43:51

4. Doğu Ekonomik Forumu bugün Rusya'nın Vladivostok kentinde düzenlendi.

Forumda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Moğolistan Cumhurbaşkanı Khaltmaa Battulga, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yon hazır bulundu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yaptığı konuşmada, Çin'in bölgedeki diğer ülkelerle birlikte çaba harcayıp bölgenin barışı ve huzurunu korumaya, ortak kazanç gerçekleştirmeye, halklar arasındaki geleneksel dostluğu pekiştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Xi, Çin'in Uzakdoğu bölgesinde yürütülen işbirliğinin aktif destekçisi ve katılımcısı olduğuna dikkat çekerek, işbirliğine yararlı coğrafi avantaj ve sağlam siyasi temellere sahip olduklarını ifade etti. Xi, Çin'in Rusya'yla altyapı tesisleri inşası, enerji, tarım ve turizm gibi alanlarda işbirliğini genişleteceğini, işbirliğine teknolojik katkıyı artıracağını açıkladı.

Mevcut koşullarda bölgede barış, istikrar, kalkınma ve refahın ilerletilmesi adına çaba harcanması gerektiğine işaret eden Xi, siyasi güvenin artırılması, işbirliğinin derinleştirilmesi, karşılıklı tecrübe paylaşımı ve eşgüdümlü kalkınmanın gerçekleştirilmesi olmak üzere 4 öneri ortaya koydu.

Çin Cumhurbaşkanı, uyumlu, karşılıklı güvene dayalı, birlik içinde ve istikrarlı bir Kuzeydoğu Asya'nın her ülkenin çıkarına ve uluslararası toplumun beklentisine uygun olduğu gibi, çok taraflılığın korunması, uluslararası düzenin daha makul ve adil yönde gelişmesi için büyük önem taşıdığını vurguladı. Çin'in hedefe ulaşılması için çaba harcamayı sürdüreceğini kaydetti.

Xi, Kuzeydoğu Asya bölgesinde eşgüdümlü kalkınma modeli kurularak, bilimsel ve teknolojik inovasyonun hızlandırılması, çevre koruma ve ıslah çalışmalarının güçlendirilmesi, kaynak tasarrufuna dayanan ve çevreye dost sektör yapısı ve yaşam tarzının oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Taraflar arasında işbirliğinin derinlemesine geliştirilmesi konusuna değinen Xi Jinping, tarafların kendi kalkınma stratejilerini kenetlemeleri, politikalar arasında eşgüdüm sağlamaları ve işbirliğinin yönünü doğru algılamaları gerektiğinin altını çizdi.

Rusya Devlet Putin, Doğu Ekonomik Forumu'na katılan yabancı liderlere teşekkür etti, Çin'le Uzakdoğu bölgesinde geliştirilen işbirliğini takdirle değerlendirdi. Putin, yabancı işletmelerin Uzakdoğu bölgesine gelip bölgenin kalkınma fırsatlarından yararlanmaları beklentisini dile getirdi.

Foruma katılan diğer liderler, Kuzeydoğu Asya'nın kalkınma sürecinde yer almaya istekli olduklarını ifade ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor