Xi Jinping, Moğol mevkidaşıyla görüştü

2018-09-12 16:07:49 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya'nın Vladivostok kentinde Moğol mevkidaşı Khaltmaa Battulga ile bir araya geldi.

Görüşmede, Moğolistan'la ilişkilere büyük önem verdiklerine dikkat çeken Xi Jinping, temas ve işbirliğini güçlendirerek, kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin daha iyi ve hızlı bir şekilde gelişmesi için çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

Çin ve Moğolistan'ın, ikili ilişkilerin uzun vadede stratejik önemde ve doğru yönde ilerlemesi amacıyla çaba harcamasının önemine değinen Xi, iki taraf arasında karşılıklı anlayış ve güvenin arttırılması gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping, iki ülkenin Kuşak ve Yol inisiyatifinin Moğolistan'ın Kalkınma Yolu stratejisiyle kenetlenmesini sağlayarak, sınır bölgesindeki temas ve işbirliğinin genişletilmesine destek vermesini arzuladığını kaydetti.

Çin'in hızlı kalkınmasının Moğolistan'a yarar sağlamasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Xi, Moğolistan'ın hayvancılık ve işletme sektörlerinin gelişimine destek verdiklerini, ayrıca Moğolistan'dan daha fazla hayvancılık ürünleri ithal edeceklerini söyledi.

Xi, iki taraf arasındaki kültürel etkileşimin yoğunlaştırılarak, uluslararası ve bölgesel konulardaki temas ve koordinasyonun güçlendirilmesinin yanı sıra, bölgesel işbirliğine de güç katılmasının öneminin altını çizdi.

Khaltmaa Battulga ise görüşmede, Çin'le dostane ilişkileri ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğini geliştirmenin Moğolistan'ın kararlılıkla izlediği politikalardan biri olduğunu belirtti.

Çin'le ilişkileri birbirlerinin egemenliği ile toprak bütünlüğüne saygı gösterme, içişlerine karışmama, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde derinleştirdikleri vurgulayan Battulga, “Tek Çin” politikasında ısrar ederek, Taiwan, Tibet ve Xinjiang'ı Çin'in topraklarının ayrılmaz parçaları olarak tanıdıklarının altını çizdi.

Battulga, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasına katılmaya, Çin'le ticaret, elektrik, tarım, hayvancılık, altyapı tesisleri inşası gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye, Moğolistan-Çin-Rusya Ekonomik Koridoru inşasını hızlandırmaya ve bölge ülkelerinin ortaklaşa kalkınmasını ilerletmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor