“Asya'ya ait sesler ortaya çıkartılmalı”

2018-09-12 15:54:22 CRI

Çin Medya Grubu Başkanı Sheng Haixiong, Rusya'nın Vladivostok kentinde düzenlenen 4. Doğu Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen “Siyasi ve Ekonomik Reformlar Zeminindeki Asya'nın Basın Vizyonu” adlı panele katılarak bir konuşma yaptı.

Sheng konuşmasında, yeni çağda Asya'daki medya kuruluşlarının stratejik işbirliğini güçlendirerek, hep birlikte Asya'ya ait sesleri açığa çıkartmaları çağrısında bulundu.

Yeni medya Asya'nın kader ortaklığına destek vermeli

Sheng Haixiong konuşmasında, bu yılın Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, geçen 40 yılda Çin'de elde edilen başarıların, Asya ülkeleri ve hatta dünya ülkeleriyle olan karşılıklı yarara dayalı işbirliğine borçlu olduğunu belirtti.

Sheng, Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin ileri sürdüğü Asya ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması önerisi ve “Kuşak ve Yol” inisiyatifi gibi, insanlığın geleceğiyle ilgili düşünce ve önerilerin dünyaya Çin zekası ve vizyonunu gösterdiğini de ifade etti.

Asya ülkelerinin ortak bir kaderi paylaştığına dikkat çeken Sheng, Asya halklarının kader ortaklığı bilincinin güçlendirilmesi ve işbirliği ile kalkınmayla ilgili zeka ve gücün azami derecede bir araya getirilmesi sürecinde, yeni medyanın kaçınılmaz bir görevi bulunduğunun altını çizdi.

Asyalı medya kuruluşları arasındaki işbirliği güçlenmeli

Sheng Haixiong, kader ortaklığı oluşturma konsepti ile “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin ortaya koyulması ve hayata geçirilmesi süreçlerinin, Asyalı medya kuruluşları arasındaki işbirliğine dair vizyon ve düşünceleri yeni bir düzeye taşıdığına işaret etti.

Sheng dünya çapında yaşanan hızlı değişikliklere uyum sağlamak ve yeni dönemde Asyalı medya kuruluşları arasındaki işbirliğinin ilerletilmesi için aşağıdaki önerilerde bulundu:

Birinci olarak, işbirliği kuralları hazırlanmalı ve medya stratejik işbirliği seviyesi yükseltilmeli. Asya ülkelerindeki medya kuruluşları, uzun vadeli stratejik işbirliği programı hazırlayarak, işbirliğini genişletmeliler. Asya Medya Forumu'nun da düzenli olarak yapılması sağlanarak, genç gazeteciler arasındaki temaslar güçlenmeli.

İkinci olarak, inovasyon öne çıkarılarak yeni medya alanındaki işbirliği derinleştirilmeli.

Üçüncü olarak, Asyalı medya kuruluşları arasında ortak yayın için işbirliği güçlendirilmeli.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor