Xi ile Abe, Rusya'da bir araya geldi

2018-09-12 15:27:30 CRI

Xi ile Abe, Rusya'da bir araya geldi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Rusya'da düzenlenen 4. Doğu Ekonomik Forumu esnasında bir araya geldi.


Xi Jinping görüşmede ilk olarak, Abe'ye Japonya'da meydana gelen tayfun ve deprem afetlerinin yol açtığı kayıplardan dolayı başsağlığı dileklerinde bulundu.


Xi, uluslararası durumda derin ve karmaşık değişikliklerin meydana geldiği bugünlerde istikarsız unsurların gün geçtikçe daha da arttığına dikkat çekti.


Xi, Çin ve Japonya'nın dünyanın başlıca ekonomileri ve bölgenin önemli ülkeleri olarak, ortaklaşa sorumluluk üstlenip, dünya ve bölgedeki barış, istikrar, kalkınma ve refahı korumak için yapıcı rol oynaması gerektiğini kaydetti.


Bu yılın Çin-Japonya Barış ve Dostluk Antlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü olduğunu anımsatan Xi, Abe'nin son zamanlarda Japon hükümetinin Çin'le ilişkilerinde olumlu tavır sergilediğine işaret ederek, tarafların ortak çabalarıyla ikili ilişkilerin normal raya girdiğini ve ikili ilişkilerde iyileşme ve gelişme fırsatı görüldüğünü vurguladı.


Xi, iki ülkenin yeni durumda aynı yönde hareket ederek, ikili ilişkilerde daha büyük gelişmeler kaydedilmesi için ortaklaşa çaba harcamasının önemine değindi.


Xi, tarafların iki ülke arasında daha önce imzalanan dört siyasi belgeye daima uyarak, siyasi temeli pekiştirmesi, fikir ayrılıklarını yapıcı şekilde kontrol altına alması ve özellikle Japonya'nın tarih ve Taiwan gibi hassas sorunları uygun bir şekilde el alarak, elverişli atmosfer oluşturması ve ortak çıkarları genişletmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Japonya'nın Çin'in reform ve dışa açılma sürecine katılmasını sıcak karşıladıklarını dile getiren Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin iki ülke arasında karşılıklı yarara dayalı işbirliğine yeni bir platformu hazırladığını kaydetti.


Xi, Çin ve Japonya'nın bölgenin bütünleşme sürecini hızlandırarak, barışçıl, istikrarlı ve mürrefeh bir Asya inşa etmesini istediğini söyledi.


İki tarafın çok taraflılık, serbest ticaret sistemi ve Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarını korumak için çalışmasının önemine değinen Xi, Çin ile Japonya'nın dışa açık bir dünya ekonomisi inşa etmek amacıyla ortak çaba harcaması gerektiğini vurguladı.


Xi, halklar arasındaki dostluğun geliştirilerek, ikili ilişkilerin toplum ile halk zemininin pekiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Şinzo Abe ise, Japonya'da meydana gelen afetler dolayısıyla başsağlığı dileğinde bulunduğu için Xi'ye teşekkür etti.


Abe, Japonya'nın uzun zamandan beri Çin'de reform ve dışa açılma sürecine katıldığına ve Çin'in kalkınmasının Japonya'ya da olumlu ve önemli etkiler getirdiğine vurgu yaptı.


Şu an ikili ilişkilerin normal yörüngeye döndüğüne ve iki taraf arasındaki işbirliği potansiyelinin daha da genişletildiğine dikkat çeken Abe, Çin'le daha sıkı ilişkiler kurmaya ve ortak kalkınma ile refahı geliştirmeye hazır olduklarını ifade etti.


Abe, Çin'le üst düzey temasları yoğunlaştırmanın yanı sıra, ikili işbirliğinde daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlayacaklarını, böylece ikili ilişkilerin düzeltilip geliştirilme sürecini hızlandıracaklarını vurguladı.


İki ülke halkları arasındaki dostluğu pekiştirmek ve hassas konuları doğru şekilde çözmek için çaba harcayacaklarına da işaret eden Abe, ülkesinin tarih ve Taiwan sorunu üzerinde iki ülke arasındaki siyasi belgelerde belirlenen tutumu izlemeye devam edeceğini ve bu tutumun değişmediğini söyledi.


Çin'in uluslararası ve bölgesel konularda oynadığı role önem verdiklerine değinen Abe, bölgedeki barış ve istikrara ilişkin önemli konular üzerinde Çin'le temas ve koordinasyonu güçlendireceklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor