DTÖ, Çin'in misilleme başvurusunu görüşecek

2018-09-12 10:59:46 CRI

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Çin'in, ABD'nin uyguladığı anti-damping önlemler hakkındaki şikayetlerini ele almak üzere özel toplantı düzenleyecek.


DTÖ tarafından dün açıklanan gündeme göre, örgüt, Çin'in ABD'nin anti-damping önlemleri hakkındaki şikayetlerini ele almak üzere, Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması çerçevesinde 21 Eylül'de özel toplantı yapılacak.


Çin, 7 milyar dolar değerindeki ABD menşeli ürünlere misilleme önlemleri almak için önceki gün DTÖ'ye başvurmuştu. Çin tarafından örgüte sunulan raporda, her sene yaklaşık 7 milyar 43 milyon dolarlık Çin menşeli ürünlerin ABD'nin anti-damping önlemlerinden etkilendiği ve bu nedenle Çin'in de aynı miktarda ABD menşeli ürüne karşı misilleme önlemi almak istediği ifade edilmişti.


Öte yandan, Çin'in DTÖ temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, örgütün daha önce aldığı karara göre, ABD'nin Çin'e karşı uyguladığı 13 anti-damping önleminin hepsinin örgütün kurallarına aykırı olduğu ve ABD'in 22 Ağustos'tan önce kararı uygulaması gerektiği, ancak hiçbir gerçekçi adım atmadığı vurgulandı.


Açıklamada ayrıca, Çin'in ABD'den DTÖ'nün kurallarına ve kararlarına saygı gösterip, hatalarını düzeltmek ve uluslararası yükümlülükleri yerine getirmek için somut şekilde harekete geçmesini istediğinin altı çizildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor