Xi ve Putin'den yerel işbirliği vurgusu

2018-09-12 10:13:55 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Vladivostok'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le birlikte Çin-Rusya Yerel Yönetim Liderleri Diyalog Toplantısı'na katıldı.

Xi toplantıda yaptığı konuşmada, Çin ve Rusya'nın birbirinin en büyük komşusu ve en önemli kapsamlı stratejik işbirliği ortağı olarak, geniş ortak çıkarlara sahip olduklarına işaret etti.

Xi, yerel işbirliğinin Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerde önemli rol oynadığı gibi, yeni dönemde de önemli tarihsel fırsatlarla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Xi, iki ülke arasındaki yerel işbirliğinin gelişmesi için dört maddelik öneri paylaştı:

1, Yerel yönetimler görevlerini layıkıyla yerine getirerek, koordinasyon ve eşgüdüm fonksiyonlarını güçlendirmenin yanı sıra, iki ülkenin işletmelerinin karşılıklı yatırımlarına daha uygun ticaret ortamı ve daha kolay işbirliği koşulları yaratacak.

2, Yeni işbirliği fikirleri yaratılarak mevcut mekanizma iyileştirilirken, bölgesel işbirliğinde de yeni bir tarz belirlenecek.

3, Tamamlayıcı alanları genişletmek ve kaliteli kaynakları birleştirmekle yerel işbirliğinde yeni parlak noktalar oluşturulacak.

4, Kültürel iletişim pekiştirilerek, kültür, turizm, eğitim ve medya gibi alanlardaki yerel iletişim mekanizması ilerletilecek.

Rusya Devlet Başkanı Putin'le birlikte, bu yılın başında 2018 ve 2019'da “Çin-Rusya Yerel İşbirliği İletişim Yılı” etkinliklerinin düzenlenmesini kararlaştırdıklarını hatırlatan Xi, her iki ülkenin yerel yönetimlerinden bu etkinlikler vesilesiyle, iki taraflı yerel işbirliğine katkı yapmalarını beklediğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise yaptığı konuşmada; yerel işbirliğinin Rusya ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerinin önemli bir parçası olduğuna işaret ederek, iki ülkenin yerel yönetimleri arasında güçlü ekonomik, ticari ve kültürel iletişim ile işbirliği sağlanmasından memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Putin, Çinli işletmeleri Rusya'ya yatırım yapmaya davet ederek, iki ülke arasındaki yerel işbirliğine uygun koşul ve ortamı sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi.

Toplantıya, Çin'den dokuz, Rusya'dan 13 yerel yönetim yetkilisi katıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor