Rusya, Doğu'nun potansiyelini gördü

2018-09-11 16:00:09 CRI

Rusya, Doğu'nun potansiyelini gördü

Yuan Tinglei-CRI Haber Merkezi

4. Doğu Ekonomik Forumu 11-13 Eylül günlerinde Rusya'nın en doğusundaki liman kenti Vladivostok'ta yapılacak. Forum'a Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile diğer Doğu ve Kuzey Asya ülkelerinin liderleri olmak üzere 60'tan fazla ülkeden heyet katılacak.

Doğu Ekonomik Forumu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in girişimleri sonucu ilk kez 2015 yılında yapıldı. Söz konusu girişim, Rusya ile ABD ve Avrupa ülkelerinin ilişkilerinin hızla kötüleştiği bir zeminde Rusya'nın “Doğu'ya yönelme” kararlarından biri olarak görülüyor.

Rusya'nın “Doğu'ya yönelme” politikası, önceki yıllarda Batılı ülkeler tarafından yaptırım baskılarını hafifletmek için alınan “geçici bir taktiksel düzenleme” olarak değerlendiriliyordu. Hatta o dönem bazı medya kuruluşları “Doğu'ya yönelen Rusya kendi geleceğini görebiliyor mu?” şeklinde sorgulamalar yapıyordu.

Ancak son yıllarda Rusya'nın Doğu'ya yönelik adımlarının hızlanmasıyla birlikte, “Doğu'ya yönelme” politikasında uzun vadeli ulusal strateji özelliği daha çok görünmeye başladı.

Çin'in Uzak Doğu işbirliğindeki payı büyük

Rusya, Doğu'ya yönelmesinin ardından Çin-Rusya işbirliğinin büyük yararlarını gördü. Çin, Rusya'nın en büyük ticaret ortağı olarak 2015'teki ilk forumdan bu yana, foruma her yıl kalabalık ve üst düzey heyet gönderdi. Xi Jinping'in foruma katılması da Çin'in ilk kez cumhurbaşkanı düzeyinde forumda bulunarak, Uzak Doğu işbirliğine katılımındaki aktif tutumunu gösteriyor.

Çin ve Rusya arasında kurulan Uzak Doğu işbirliği, ikili kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisinde her geçen gün daha önemli bir rol oynuyor.

Çin, şu an Rusya'nın Uzak Doğu'daki en büyük ticaret ortağı ve en büyük yabancı sermaye kaynağı ülkesi konumunda. Çin'in Rusya'ya toplam yatırım miktarı 4 milyar dolara ulaştı. Ayrıca, 26 Çin sermayeli şirketin Rusya'nın Uzak Doğu'yu kalkındırma amacıyla kurduğu kalkınma bölgesine ve Vladivostok limanına girdiği de bilinyor.

Bununla birlikte iki ülke, sınırda bulunan Heilongjiang Nehri üzerinde yürütülen demiryolu ve karayolu köprüsü projesini de ortaklaşa idare ediyor. Bu proje ile iki ülkenin sınır bölgelerindeki altyapı tesisleri bağlarının güçlenmesi bekleniyor. Hiç şüphesiz, Çin-Rusya işbirliğinin derinleştirilmesi, Rusya'nın Doğu'ya yönelme stratejisinin önemli bir ayağını oluşturuyor.

Kuzeydoğu Asya'da adım adım kurulan çerçeve

Rusya, Doğu'ya yönelerek Kuzeydoğu Asya ile işbirliğini genişletme potansiyelinin farkına vardı. Üst üste üç defa başarılı şekilde düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu, Kuzeydoğu Asya bölgesinde olumlu etkiler yarattı. Geçen yılki forumda 2,5 trilyon ruble tutarında sözleşme imzalandı. Bu rakamın, bu yıl 3,5 trilyon rubleyi aşması bekleniyor.

Kuzeydoğu Asya, zengin kaynaklara, olgun piyasaya ve büyük gelişme potansiyeline sahip bir bölge. 4. Doğu Ekonomik Forumu'na katılan Kuzeydoğu ülkelerinden liderler arasında, Xi Jinping'in yanı sıra, Moğolistan Cumhurbaşkanı Khaltma Battulga, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yeon gibi isimler de yer alıyor. Bu, bölgedeki ülkelerin işbirliğini güçlendirme iradesini yansıtıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor