Li Zhanshu, Kuzey Kore'de

2018-09-11 10:07:18 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu, 8-10 Eylül tarihlerinde Kuzey Kore'yi ziyaret ederek, bu ülkenin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlama etkinliklerine katıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak Kuzey Kore'yi ziyaret eden Li Zhanshu, 8 Eylül'de Kuzey Kore Halk Meclisi Başkanı ve İşçi Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Kim Yong-nam'la görüştü.

Li görüşmede, Çin ile Kuzey Kore arasındaki geleneksel dostluğun, iki parti ve iki ülkenin eski kuşak liderlerinin yaratıp yetiştirdikleri ortak değer olduğuna işaret etti.

Li, Kuzey Kore ile birlikte iki parti ve iki ülke lideri arasında varılan fikir birliklerini yerine getirerek, ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımaya, bölgedeki barış, istikrar ve kalkınma için daha büyük katkıda bulunmaya hazır olduklarını da ifade etti.

Li ayrıca, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin Kore Halk Meclisi'yle iletişimi güçlendirerek, iki ülkenin yasama kuruluşlarının inşası ve ikili ilişkilerin gelişmesini hızlandırmak için katkı yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Kim Yong-nam ise, Li'nin Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak Kuzey Kore devletinin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen kutlama etkinliklerine katılmasının, Çin'in partisi, hükümeti ve halkının dostluğunu gösterdiği gibi, iki ülke arasındaki dostluğa yeni bir dinamizm getirdiğine dikkat çekti.

Li daha önce Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la da görüştü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor