ABD iddialarına Çin'den yanıt: Xinjiang'da sosyal istikrar korunuyor

2018-09-10 20:37:32

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde sosyal istikrarın korunduğunu, ekonominin hızla geliştiğini ve farklı etnik grupların uyum içinde bir arada yaşadıklarını belirtti.


Çin Dışişleri Bakanlığı'nın bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD tarafının ortaya attığı 'Uygurların Xinjiang'da zulme uğradıkları' iddiasıyla ilgili bir soru soruldu.


Bu tip iddialara yorum yapmaya dahi gerek olmadığını kaydeden Çin dışişleri sözcüsü Geng Shuang, “İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün daima Çin'e ayrımcı bir tavırla yaklaşarak gerçekleri çarpıtma ve sorun çıkarmaya yatkın olduğuna” dikkati çekti.


Geng Shuang, Xinjiang'da toplumsal istikrar ve uzun vadeli huzurun sağlanmasının halkların ortak iradesi olarak tüm etnik grupların ortak yararına olduğunu ifade etti.


Geng, Xinjiang'da uygulanan politika ve tedbirlerin istikrar, gelişme, beraberlik ve yaşam koşulları alanında gelişmeyi amaçladığını belirterek, yasalara uygun olarak yürütülen bölücülük ve teröre darbe indirme çalışmalarının, ulusal güvenliği ve halkın mal ve can güvenliğini koruma amacı taşıdığına işaret etti.


Çinli sözcü, Çin vatandaşlarının tamamının inanç özgürlüğüne sahip olduğunu ve bu hakkın yasal teminat altında bulunduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor