Yeni dönemde Çin-Afrika Dostluk İşbirliği Raporu

2018-09-10 19:49:18

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'ne bağlı Batı Asya ve Afrika Araştırma Enstitüsü ile Uluslararası İşbirliği Bürosu, Yeni Dönemde Çin-Afrika Dostluk İşbirliği Raporu'nu yayımladı.

Rapor, “Yeni Dönemde Çin-Afrika Dostluk İşbirliği: Yeni Başarılar, Yeni Fırsatlar ve Yeni Bir Vizyon” başlıklı bir ana rapor ve sekiz alt rapordan oluşuyor.

Bugün yayımlanan raporda Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nden beri Çin ve Afrika'nın ortak çabaları sayesinde siyaset, ekonomi, ticaret, kültür, barış ve güvenlik gibi alanlarda kaydedilen başarılar özetlenerek, dostluk işbirliğinin somut kazançları ortaya konuldu.

Çin'e özgü sosyalizmin Afrika'nın kalkınmasına ve Çin-Afrika işbirliğine yeni fırsatlar getirdiğini ortaya koyan raporda, gelecekte iki tarafın özellikle üç alanda kenetlenmeyi ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğine işaret edildi.

Bu alanlar

- Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Afrika Birliği 2063 Vizyonu'nun kenetlenmesi,

- Uluslararası endüstriyel kapasite işbirliği ve Afrika'nın sanayileşmesinin kenetlenmesi,

- Çin'in yoksullukla mücadele düşüncesi ve deneyimi ile Afrika'nın yoksulluğu azaltma planının kenetlenmesi olarak belirlendi.

Alt raporlar Çin ile Afrika arasında yatırım, endüstriyel kapasite, yoksullukla mücadele, kültür, barış ve güvenlik, Çin şirketlerinin sosyal sorumlulukları ve denizde ipek yolu olmak üzere 8 alanı kapsamaktadır.

Raporların İngilizcesi de hazırlandı. Bu tarz raporlarla Çin'in Afrika'daki gerçek çalışmalarını anlatmak ve somut işbirliğinde kaydedilen başarıların tanıtılması amaçlanıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor