Çin-Pakistan ilişkileri iyi komşuluk ve dostluğun simgesi

2018-09-10 19:22:56 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, iki ülkenin farklı sistemlerle idare edilmesi ve Pakistan'da yönetimin değişmesine rağmen Çin-Pakistan ilişkilerinin hâlâ çok sağlam olduğunu kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Pakistan ziyareti sırasında, Pakistan'ın yeni lideriyle çok sayıda konuda fikir birliğine vardığına dikkati çeken sözcü Geng, Çin ve Pakistan'ın ortak hareket ederek, ikili ilişkilerini iyi komşuluk ve dostluğun simgesi, bölgesel barış ve huzurun teminatı, Kuşak ve Yol işbirliğinin modeli haline getireceklerini söyledi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 8-9 Eylül'de Pakistan'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Basında yer alan haberlerde, Wang Yi'nin ziyaretinin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Pakistan gezisinin hemen ardından gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

Bugünkü basın toplantısında gazetecilerin ilgili sorularını yanıtlayan sözcü Geng, “Pakistan'da kısa süre önce yeni hükümet seçildi. Wang Yi'nin bu gezisi, esas olarak Pakistan'ın yeni hükümetiyle çeşitli alanlarda işbirliği için kapsamlı bir kenetlenme yaparak yeni durumda Çin-Pakistan ilişkilerine iyi bir başlangıç yapmayı hedeflemektedir” ifadesini kullandı.

Geng Shuang, Çin-Pakistan ilişkilerinin üçüncü bir tarafı hedef almadığına da işaret etti.

Sözcü, “Siyasi olarak iki taraf karşılıklı stratejik güveni derinleştirerek iletişimi güçlendirecek. Ekonomik olarak, halkın yaşamına odaklanarak gelişmede işbirliğini artıracak. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşası hızlandırılacak. Güvenlik işbirliği pekiştirilecek. İki ordu ve yasama kurumları arasındaki iletişim güçlendirilerek ‘Doğu Türkistan İslam Hareketi' gibi terör unsurlarına kararlılıkla darbe indirilecek. Çin, Pakistan'ın kendi istihbaratları doğrultusunda terörle mücadele etmesine destek verecek” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor