Pakistan Başbakanı İmran Han, Wang Yi'yi kabul etti

2018-09-10 11:37:08 CRI

Pakistan Başbakanı İmran Han, Wang Yi'yi kabul etti

Pakistan Başbakanı İmran Han, dün İslambad'da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.


İmran Han görüşmede, iki ülkenin her koşulda stratejik işbirliği ortağı olduğunu ve ikili ilişkilerin sadece iki hükümetin ortak isteği temelinde değil, aynı zamanda iki ülke halkları arasındaki dostluk temelinde de kurulduğunu belirtti.

 

Han, Çin'in Pakistan halkının kalbinde özel bir yeri olduğunu ve Pakistan yeni hükümetinin ikili ilişkilerin daha ileri götürülmesi için çaba harcayacağını ifade etti.


Pakistan-Çin Ekonomik Koridoru'nun hem ekonomik işbirliğinde örnek bir proje olduğunu, hem de Kuşak ve Yol inşasının önemli bir parçası olduğunu söyleyen Han, ülkesinin Çin'le bu proje kapsamında işbirliğini sürdüreceğini kaydetti.


Han, Çin'in yolsulluğun azaltılması ve yolsuzlukla mücadele hususlarındaki başarıları ile deneyimlerinden faydalanmak istediklerinin altını çizdi.


Kasım ayında ilk kez düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılacağını vurgulayan Han, ayrıca Çin'e resmi ziyarette bulunmayı heyecanla beklediğini dile getirdi.


Wang Yi ise, Pakistan'ın yeni hükümetinin ülke halkıyla birlikte kalkınma hedefini gerçekleştireceğine inandığını söyledi.


Wang, Han'ın göreve geldikten sonra Çin'le ilişkilerini Pakistan'ın dış politikasının temel taşı olarak görmeye devam edeceklerini ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasını kararlılıkla hızlandıracaklarını vurguladığını anımsatarak, Çin'in bunu takdirle değerlediğini ifade etti.


Wang Yi, Pakistan hükümetiyle birlikte çaba harcayarak, ikili ilişkileri yakın komşuluk ile dostluğun ve Kuşak ve Yol'un ortak inşasının bir örneği haline getirmek için çalışacaklarını kaydetti.


Çin-Pakistan Ekonomi Koridoru inşasının Pakistan'ın sosyo-ekonomik gelişiminde itici bir güç yaratacağının altını çizden Wang, Pakistan'ın sosyo-ekonomik gelişimine yönelik endüstriyel işbirliğini derinleştirerek, Pakistan'da istihdamı arttırmaya, ticaret ölçeğini genişletmeye, yaşam koşullarını iyileştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor