Pakistan'ın yeni Cumhurbaşkanı'nın ilk yabancı konuğu Wang Yi oldu

2018-09-10 10:22:02 CRI

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, dün yemin ederek göreve başladıktan hemen sonra, İslamabad'da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Arif Alvi görüşmede, Çin'le dostluk ilişkilerinin Pakistan'ın ulusal politikası olduğuna ve geçen 50'den fazla yıl içinde Pakistan'ın bu dostluğa daima değer verdiğine dikkat çekti. Alvi, iki ülke arasında karşılıklı yarar temelinde kurulan bu dostluğun, Pakistan ve Çin halklarının kalplerinde derin bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifinin uzak görüşlü bir proje olduğunu dile getiren Arif Alvi, Pakistan-Çin Ekonomik Koridoru'nun ise inisiyatifin ortaklaşa inşasının önemli bir parçası olarak, Pakistan halkına somut yararlar getirdiğini ve getireceğini kaydetti.

Alvi, Pakistan'ın yeni yönetiminin Pakistan-Çin Ekonomik Koridoru inşasını kapsamlı bir şekilde derinleştirerek, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele ile istihdam gibi alanlarda Çin'in deneyimlerinden yararlanmaya hazır olduğunu belirtti.

Xi Jinping'in tebriklerini ve selamlarını ileten Wang Yi ise, Cumhurbaşkanı Alvi'nin yemin törenine katılmaktan ve kendisinin kabul ettiği ilk yabancı konuk olmaktan büyük şeref duyduğunu dile getirdi. Wang, bunun ikili dostluğun ulaştığı üst düzeyi yansıttığına işaret etti.

Pakistan'ın tarihinde yeni bir sayfa açıldığını söyleyen Wang Yi, Çin ile Pakistan arasındaki yakın ilişkilerin yönetim değişikliğinden etkilenmeyeceğine ve iki ülke arasındaki dostluğun köklerinin çok sağlam olduğuna vurgu yaptı.

Wang Yi, Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mehmood Qureshi'nin daveti üzerine ülkeye 8-9 Eylül günlerinde resmi ziyarette bulundu.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor