Kuzey Kore 70. yaşını kutluyor

2018-09-09 19:45:09

Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti), kuruluşunun 70'inci yılını görkemli bir törenle kutladı. 70'inci yıldönümü dolayısıyla ülkede çeşitli aktiviteler düzenleniyor.

Büyük bir disiplin altında aylarca süren zorlu hazırlıkların ardından bugün başkent Pyongyang'da ihtişamlı bir askeri geçit töreni düzenlendi. Törende küçük bir tank geçidinin ardından tüm ordu birliklerinden katılan binlerce asker, senkronize adımlarla yürüdü. Geçit törenine katılan öğrenciler, hemşireler, işçiler ve farklı birçok sivil grup giydikleri farklı yöresel kıyafetlerle gösteri düzenlediler. ABD ile müzakerelerine devam eden Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği ihtişamlı geçit töreninde en güçlü silahlarını sergilemekten kaçınması ise dikkat çekti.

Töreni izleyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, uluslararası ajansların verdiği bilgiye göre, 50 bin kişilik kalabalığa hitap etmedi. Geçit törenini Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu ile izleyen Kuzey Kore lideri Kim, törenin sonunda Kore halkını Çinli diplomat ile el ele selamladı. Törene Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko'nun da katıldığı öğrenildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor