Xi Jinping'den Kuzey Kore liderine tebrik mesajı

2018-09-09 16:05:55

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) 70'inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a bugün bir tebrik mesajı yolladı.

Xi Jinping, mesajında Kuzey Kore'nin Kim Jong-un liderliğinde önemli sosyal ve ekonomik ilerlemeler kaydettiğine dikkat çekerek, ülkedeki sosyalizm davasında yeni bir tarihî döneme girildiğini kaydetti.

Çin ile Kuzey Kore'nin iyi komşular olduklarına işaret eden Xi Jinping, iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun, tarafların ortak ve kıymetli varlığı olduğunu ifade etti.

Çin'in Kuzey Kore ile dostluk ve işbirliğine büyük önem verdiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in Kuzey Kore ile ikili ilişkilerini daima ön planda tuttuğunu belirtti. Xi, Kim Jong-un ile birlikte ikili ilişkilerin uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesini sağlamak için çalışmaya, böylece iki ülke ve iki halka yarar getirmenin yanı sıra, bölgesel barış ve istikrarın korunmasına katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Kuzey Kore'nin 70'inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Kuzey Koreli mevkidaşı Ri Yong Ho'ya bugün bir tebrik mesajı gönderdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor