Wang Yi, Pakistan'daki temaslarını sürdürüyor

2018-09-09 15:18:59 CRI

Wang Yi, Pakistan'daki temaslarını sürdürüyor

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün başkent İslamabad'da Pakistan Ulusal Meclisi Başkanı Asad Kaiser ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Qamar Javed Bajwa ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

Wang Yi, Kaiser ile görüşmesinde Çin ile Pakistan'ın, yasama organları arasındaki değişimi güçlendirmesi, devlet yönetimiyle ilgili deneyimleri paylaşması ve halkları arasındaki dostluğu pekiştirmesi gerektiğini söyledi.

Wang ayrıca, Pakistan Ulusal Meclisi'nin Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'na verdiği ehemmiyet ve desteği takdirle değerlendirdi.

Asad Kaiser, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun, ülkenin ekonomik ve toplumsal kalkınması, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve bölgesel refah ile istikrarın korunmasına katkı sağladığına işaret etti.

Kaiser, Çin ile Pakistan arasındaki kültürel değişimi yoğunlaştırıp yasama organlarının temaslarını sıkılaştırarak, Çin'in yönetim ve yolsuzlukla mücadele gibi alanlardaki deneyimlerini öğrenmek istediklerini bildirdi.

Wang Yi, Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Qamar Javed Bajwa ile de bir araya geldi. Wang Yi, görüşmede, ziyaretinin ana hedefinin Pakistan'ın yeni hükümetiyle eş güdümü geliştirmek, her koşulda stratejik işbirliği ortaklığını yeni düzeye taşımak ve daha sıkı bir Çin-Pakistan kader ortaklığı inşa etmek olduğunu belirtti.

Çin ile Pakistan orduları arasındaki ilişkilerin her koşulda stratejik işbirliği ortaklığının önemli bir parçasını oluşturduğunu ve karşılıklı siyasi güvenin timsali olduğunu söyleyen Wang, Pakistan ile askeri temasların güçlendirilmesini ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru projesini sürdürmek için çabaların artırılmasını beklediklerini vurguladı.

Pakistan'ın Afganistan ile ilişkilerini olumlu yönde geliştirdiğine de dikkat çeken Wang, Çin'in iki tarafın diyalogu başlatmaları ve karşılıklı güven inşa etmelerini arzuladığını belirtti. Wang, ülkesinin Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı mekanizması aracılığıyla Pakistan-Afganistan ilişkilerinin iyileştirilmesi için yapıcı rol oynamaya devam edeceğinin altını çizdi.

Bajwa, görüşmede, Pakistan'ın Çin ile dostluk ilişkilerini geliştirmeye önem verdiğini ve Ekonomik Koridor projesini hayata geçirmeyi sürdüreceğini belirtti.

Pakistan'ın “Doğu Türkistan İslam Hareketi” adlı terör örgütüyle mücadeleye devam edeceğini de söyleyen Bajwa, Afganistan ile ilişkileri iyileştirmeyi ve Afganistan'ın barış sürecine yardım etmeyi arzuladıklarını da sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor