Çin ve Pakistan'dan stratejik işbirliğini ilerletme sözü

2018-09-09 11:52:03

Çin ile Pakistan dışişleri bakanları, iki ülke arasındaki her koşulda stratejik işbirliği ortaklığını ilerletmede mutabık kaldı.

Resmî ziyaret için Pakistan'da bulunan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün başkent İslamabad'da Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureşi ile bir araya geldi.

İki bakan, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Ziyaretinin yeni dönemde Çin-Pakistan ikili ilişkileri için iyi bir başlangıç oluşturacağını kaydeden Wang Yi, mevkidaşı Kureşi ile geniş bir mutabakata vardıklarını vurguladı.

Wang, iki ülkenin, karşılıklı stratejik güveni artırarak, stratejik koordinasyonu güçlendireceğinin altını çizdi.

Yeni Pakistan Başbakanı İmran Han'ın kasım ayında düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılma ve Çin'e resmî ziyaret yapma kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Wang Yi, iki ülkenin, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasını etkin şekilde sürdürerek sanayi işbirliğini pekiştireceğini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Wang, iki ülkenin, ikili ticaretin dengeli şekilde gelişmesi için ortak çaba harcayarak, serbest ticaret bölgesi anlaşmasının yıl sonunda yenilenmesine ilişkin görüşmeleri sonuca bağlayacağını söyledi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin halkların yaşam seviyesinin yükseltilmesine odaklanacağının altını çizen Wang Yi, ülkesinin Pakistan'a yardımlarını ağırlıklı olarak tarım, eğitim, sağlık ve içme suyu gibi alanlara yönelteceğini belirtti.

Öte yandan, Wang Yi'nin açıklamasına göre iki ülke, güvenlik işbirliğini pekiştirerek ordular ve yasama kuruluşları arasındaki temasları da yoğunlaştıracak.

Çin ile Pakistan'ın terör örgütü “Doğu Türkistan İslami Hareketi” ile mücadeleyi sürdüreceğine de işaret eden Wang Yi, Çin'in Pakistan'ın kendi koşulları doğrultusunda yürüttüğü terörle mücadele çalışmalarına destek sağlayacağını dile getirdi.

İki ülkenin devlet yönetimi konusundaki deneyimlerini paylaşarak, kültürel temasları yoğunlaştıracağını ifade eden Wang Yi, bölgesel ve küresel meselelerdeki işbirliğini artırarak ticarette korumacı ve tek taraflı girişimlere birlikte karşı çıkacaklarını söyledi.

Wang, mutabık kalınan bu hususlar neticesinde Çin ile Pakistan'ın insanlık için ortak kader topluluğu oluşturulmasında müşterek adımlar atacağını, böylece Çin-Pakistan her koşuldaki kapsamlı stratejik ortaklığının sağlamlaşacağının altını çizdi.

Ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasında verimli neticeler alındığına da işaret eden Dışişleri Bakanı Wang, projenin Pakistan'ın borç yükünü artırmadığını kaydetti.

Söz konusu koridor çerçevesinde toplam 22 projenin hayata geçirileceğine, bunlardan 9'unun başarıyla tamamlandığına dikkat çeken Wang Yi, projeler için 19 milyar ABD Doları harcanacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Wang, bu işbirliğinin Pakistan ekonomisinin büyümesine yüzde 1-2'lik katkı yaptığını ve ülkede 70 bin kişiye iş fırsatı getirdiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor