Çinli ve İranlı savunma bakanları bir araya geldiler

2018-09-08 14:18:34

Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Zhang Youxia ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi ile ayrı ayrı görüşmeler yaptılar.

Zhang Youxia, Hatemi ile görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2016 yılında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni bir gelişme dönemine girdiğini hatırlattı.

Son yıllarda Çin ile İran orduları arasında birçok alanda işbirliğinin istikrarlı gelişmeyi sürdürdüğünü ve somut sonuçlar elde edildiğini belirten Zhang, karşılıklı stratejik güveni derinleştirmeye ve savunma alanındaki ilişkileri yeni bir seviyeye taşımak için İran ile ortak çaba göstermeye hazır olduklarını söyledi.

Hatemi, Çin tarafı ile aynı yönde ilerlediklerine dikkat çekerek, iki ülkenin liderlerinin vardığı mutabakatı yerine getirmeye ve ordular arasındaki ilişkileri daima ileri götürmeye hazır olduklarını ifade etti.

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe da İranlı mevkidaşı Hatemi ile bir araya geldi. Wei Fenghe, görüşmede, Çin ile İran'ın birbirlerinin çekirdek çıkarlarıyla ilgili önemli meselelerde karşılıklı anlayış gösterdiklerini vurgulayarak, iki tarafın pek çok uluslararası ve bölgesel sorun karşısında sıkı temasları ve eş güdümü sürdürdüğünü kaydetti. Wei, Çin ve İran ordularının işbirliğinde yeni neticeler kazanmak için ortak çaba harcayacaklarını, böylece iki ülkenin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisine katkı sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Hatemi, Wei Fenghe'ya hitaben, Çin'in uluslararası ve bölgesel barış ve istikrarı korumada oynadığı rolden övgüyle söz ederek, Çin ile her alandaki somut işbirliğini derinleştirmeye ve iki ülkenin halklarına refah getirmeye hazır olduklarını vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor