Kuzey Kore'nin 70. yılı Beijing'de kutlandı

2018-09-08 14:12:36

Başkent Beijing'de dün Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) 70. kuruluş yıldönümüne özel bir resepsiyon düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, resepsiyonda hazır bulundu.

Resepsiyon, Çin Halkı Yabancı Ülkelerle Dostluk Derneği ve Çin-Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Dostluk Derneği tarafından organize edildi.


Wang Qishan, resepsiyonda yaptığı açıklamada, geçtiğimiz 70 yılda sürdürülen sosyalist reform ve ülke inşasında elde ettiği büyük başarılardan dolayı Kuzey Kore halkını tebrik etti. Bu yıl içinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında üç tarihi zirvenin gerçekleştiğini hatırlatan Wang, bu görüşmelerin Çin-Kuzey Kore ilişkilerinin uzun vadede gelişmesine yön verdiğini söyledi.

Wang Qishan, uluslararası ve bölgesel koşullar hangi yönde değişirse değişsin, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve merkezi hükümetin, Kuzey Kore ile ilişkileri pekiştirmeye yönelik tavrının, Kuzey Kore halkıyla dostluğunun ve ülkeye sağladığı desteklerin değişmeyeceğini vurguladı. Wang, Çin'in Kuzey Kore tarafıyla birlikte iki ülkenin liderlerinin vardıkları mutabakatları yerine getirerek, ikili ilişkilerin derinleştirilmesi için çaba göstermeye hazır olduklarını söyledi.

Kuzey Kore'nin Beijing Büyükelçisi Chi Jae Ryong ise, Kuzey Kore-Çin dostluğunun iki ülkenin eski liderlerinden miras kalan değerli bir hazine olduğunu ifade etti. Chi Jae Ryong, Xi ve Kim arasında varılan fikir birliği doğrultusunda Çin ile dostluk ilişkilerini derinleştirmeyi sürdüreceklerini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor