Çin Başbakanı'ndan ABD'li şirketlere davet

2018-09-08 10:56:03

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün ABD'li petrol şirketi Exxon Mobil'in CEO'su Darren Woods ile görüştü.

Li Keqiang, görüşmede, Çin ile ABD arasındaki ikili ticaretin sağlıklı gelişmesinin yalnızca iki tarafa değil, küresel ekonominin istikrarlı kalkınması ve uluslararası ticari büyümeye katkı yaptığını ifade etti. Dünya ülkelerinin ticaret ve yatırımı kolaylaştırması gerektiğinin altını çizen Li, Exxon Mobil'i Çin'de büyük ölçekli petro-kimya projelerine yatırım yapmaya davet etti.

Çin'in piyasalarına girişi kolaylaştırmaya devam edeceğini söyleyen Başbakan Li, Çinli ve yabancı şirketlere eşit muamele gösterileceğini, fikri mülkiyet haklarının daha iyi korunacağını ve iş ortamının sürekli iyileştirileceğini kaydetti. Bu gibi önlemlerle yabancı işletmelere yönelik kolaylıkları artıracaklarını dile getiren Li Keqiang, Exxon Mobil dahil ABD'li şirketlerin Çin'deki yatırımlarını genişletmelerini ümit ettiğini belirtti.

Exxon Mobil, Çin tarafıyla 10 milyar dolar değerinde Guangdong'da gerçekleştirilecek petro-kimya projesini de görüştü. Woods, şirketinin Çin ile uzun vadeli işbirliği ilişkisi bulunduğuna dikkat çekerek, Çin'in yakın zamanda dışa açılmayı genişletmeye dair bir dizi önlem almasını takdirle karşıladı. Exxon Mobil'in gelişme hedefleri ile Çin'in kalkınma hedeflerinin pek çok örtüşen yönü olduğunu söyleyen Woods, Çin ile işbirliği projelerinde başarıya ulaşacaklarına inancının tam olduğuna işaret etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor