Çin ile Monako ikili ilişkileri geliştirecek

2018-09-07 19:19:48 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başkent Beijing'de Monako Prensi 2. Albert ile yaptığı görüşmede, Monako ile farklı alanlardaki ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Xi Jinping, görüşmede 2. Albert ve Monako Kraliyet ailesinin Çin-Monako ilişkilerini geliştirmek için uzun süredir harcadığı çabaları övdü.

Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın yakın temasları sürdürerek Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde ekolojik çevre, iklim değişikliği, temiz enerji ve yeşil ve düşük karbonlu kalkınma gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmenin yanı sıra, kültürel iletişimi zenginleştirmesini, büyük ve küçük ülkeler arasındaki dostluk ilişkisi için bir model olmaya devam etmesini dilediğini ifade etti.

Xi Jinping, aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi olan Prens 2. Albert'i 2022 yılında Beijing'de yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları'na da davet etti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, görüşmede Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi ile ilgili genel bilgi aktararak, Çin'in kıtada barış ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi için farklı ülkelerle işbirliğini sürdürme arzusunu da vurguladı.

Görüşmede Çin'i 10. kez ziyaret ettiğini belirten Prens 2. Albert, her ziyaretinde ülkedeki ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmelere tanıklık ettiğini söyledi.

Çin'in, özellikle de Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in küresel yönetişim ve iklim değişikliği gibi uluslararası meselelerde önemli bir rol üstlendiğine dikkat çeken Prens 2. Albert, Monako'nun Çin'le kazan-kazan ilkesine dayalı temas ve işbirliğini güçlendirmek istediğini ifade etti.

Prens 2. Albert, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'nın başarıyla düzenlenmesini dilediğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor