Xi Jinping'den Kuşak ve Yol işbirliği için kutlama videosu

2018-09-07 18:43:29

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol inisiyatifinin 5. yıldönümünde Astana'da düzenlenen foruma bir videolu mesaj gönderdi.

Xi Jinping'in Kazakistan ziyareti esnasında Kuşak ve Yol inisiyatifini tüm dünyaya duyurmasının 5. yıldönümü nedeniyle Astana'da bir iş forumu düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, foruma gönderdiği videolu mesajda, forumun düzenlenmesini en sıcak duygularıyla kutladığını belirterek, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e de teşekkürlerini sundu.

Kuşak ve Yol'un uluslararası toplumda geniş yankı uyandırdığına işaret eden Xi Jinping, inisiyatife aktif şekilde katılan ülkeler arasındaki siyasi eşgüdümün de günden güne yoğunlaştığını dile getirdi. Güzergâh üzerindeki ülkeler arasındaki büyük çaplı ekonomik işbirliği projelerinin hızlandığına, altyapı bağlantısının yoğunlaştığına dikkat çeken Xi, endüstriyel ve finansal işbirliğinin istikrarlı şekilde sağlamlaştırılmasının yanında halklar arasındaki temasların da güçlendiğini, böylece halklara somut yararlar getirildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, mesajında, Kazakistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifinin kararlı destekçisi ve katılımcısı olduğuna işaret ederek, geçen beş yılda harcanan ortak çabalar sayesinde iki ülkenin bu çerçevedeki işbirliğinden verimli sonuçlar elde ettiğini belirtti.

Kazakistan dâhil olmak üzere ilgili tüm ülkelerle el ele vererek, ortak istişare, ortak inşa ve ortak paylaşım ilkeleri doğrultusunda dışa açık ve hoşgörülü bir tutumla ortak kalkınma ve refah oluşturmayı arzuladıklarını dile getiren Xi Jinping, Kuşak ve Yol'u barışçı, müreffeh, dışa açık, inovatif ve medeni bir yol hâline getirmeye, böylece insanlık için ortak kader topluluğunun oluşturulmasına katkı sağlamayı sürdürmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor