Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki Kuşak ve Yol işbirliği somutlaşıyor

2018-09-07 16:57:23

Çin'in şu ana kadar 37 Afrika ülkesi ve Afrika Birliği ile Kuşak ve Yol işbirliği çerçevesinde mutabakat zaptı imzaladığı bildirildi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Uluslararası İşbirliği Departmanı Başkan Yardımcısı Xia Qin, dün yaptığı açıklamada, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ne katılan 53 Afrika ülkesinin yüzde 70'inin Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliği belgelerine imza attığı bilgisini verdi.

Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika kıtalarından 105 ülkeyle toplam 123 adet işbirliği belgesi imzaladığına dikkat çeken Xia, Beijing ile 29 uluslararası kuruluş arasında da yine bu alanda 26 işbirliği belgesine imza atıldığını ifade etti.

Önümüzdeki dönemde ilgili Afrika ülkeleriyle sıkı temaslarda bulunacaklarını dile getiren Xia, tüm kıta ülkeleriyle Kuşak ve Yol çatısı altında işbirliği anlaşmaları yapmaya çalışacaklarını söyledi.

Bununla birlikte, şu ana dek imza atılmış belgelerdeki noktaların bir an evvel hayata geçirileceğini vurgulayan Xia, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Afrikalılara somut yararlar getirmesi için çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor