ABD'den yeni yaptırımlar: Suriye hükümeti ile IŞİD arasında arabuluculuk şüphesi

2018-09-07 15:09:51 CRI

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, Suriye hükümetine yardım sağladığı sanılan 4 kişi ve 5 şirkete yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre, söz konusu birey ve şirketler, Suriye hükümetinin silah ve yakıt taşımacılığına kolaylık sağlamak ve Suriye hükümetine sermaye yaratmakla suçlanıyor. Yaptırıma maruz kalan kişiler, Suriye, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunuyor.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan, Esad yönetimi ile terör örgütü IŞİD'in petrol ve silah ticaretine aracılık eden Qatirji Company adlı nakliyat şirketi ve sahibi Muhammed el-Qatirji'nin yaptırım listesine alındığı açıklandı. Öte yandan, Suriye yönetimine petrol ve doğalgaz sağladıkları gerekçesiyle iki kişi ve üç şirkete daha yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Açıklamaya göre, ABD, Suriye hükümeti ve yandaşlarına maddi yardımları kesmek için çalışmaları sürdürecek ve tüm olanaklarla Suriye hükümetini izole etmeye devam edecek.

ABD Hazine Bakanlığı da Suriye ordusunun IŞİD'e darbe indirme bahanesiyle Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib eyaletine saldırı düzenlemesini eleştirerek, yaptırım uygulanan kişi ve şirketlerin Suriye hükümeti ile IŞİD arasında arabulucu olarak hareket ettiklerinden şüphelenildiğini duyurdu.

Yaptırımlar çerçevesinde bu şahıs ve kuruluşların ABD'de bulunan tüm mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla ticari ilişkileri de yasaklandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor