Çin-Afrika işbirliğinde dönüm noktası: Beijing Zirvesi

2018-09-07 10:48:06 CRI

Çin-Afrika işbirliğinde dönüm noktası: Beijing Zirvesi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakanı Bruno Tshibala Nzenze ile yaptığı görüşmeyle Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi kapsamındaki ikili görüşmeler trafiği sona erdi.

Zirvenin bitiminden sonra Xi Jinping iki gün içinde 20 Afrika lideriyle görüştü. Afrika liderleri bu görüşmelerde hem ikili işbirliğini ilerletme konusunda irade beyanında bulundu hem de başarıyla geçen Beijing zirvesini takdirle değerlendirdi.

‘Daima Çin'in yanındayız'

Dünkü görüşmede Xi'ye tebriklerini ileten liderlerden biri Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbé idi:

“Çok sayıda Afrikalı lideri benimle aynı görüşleri paylaşıyor. Cumhurbaşkanı Xi'nin ortaya koyduğu ‘8 eylem planını' önemsiyoruz. Johannesburg Zirvesi'nde belirlenen planları hayatı geçiren Çin'i tebrik ve takdir ediyoruz. Togo hükümeti ve halkı olarak daima Çin'in yanındayız. Gerek ikili ilişkilerimizi güçlendirmek gerekse Çin-Afrika ortak kader topluluğunu hayata geçirmek için var güçle çalışacağız.”

Beijing Zirvesi'ne davet edilen Lesoto Başbakanı Motsoahae Thomas Thabane, Cumhurbaşkanı Xi'nin zirvede ortaya koyduğu Çin-Afrika işbirliği ve kalkınma vizyonunun işbirliğini bir hayli hızlandıracağını belirtti:

“Cumhurbaşkanı Xi Jinping önderliğindeki Beijing Zirvesi, zengin içerikler sunarak geleceğimize sağlam bir temel attı. Bu güzel Beijing şehrinde yaptığımız buluşma, forumun hem Çin-Afrika işbirliği hem de Güney-Güney İşbirliği'nde önemli bir platform haline gelmesini sağladı.”

Afrika kıtasının Batı kıyısında yer alan Sao Tome ve Principe, Çin-Afrika dostluk ve işbirliğine ilk kez dahil oluyor. Bu ülkenin Başbakanı Patrice Emery Trovoada, Xi'nin ortaya koyduğu Çin-Afrika işbirliğiyle ilgili yeni tedbirleri takdirle dile getirerek, her zaman Afrika halklarının yanında olan Çin'e teşekkür etti. Trovoada, Sao Tome ve Principe'nin diğer taraflarla birlikte daha güçlü bir Afrika-Çin kader ortaklığı oluşturulmasına katkı yapmayı arzu ettiğini söyledi:

“Çin-Afrika işbirliğine ilk kez katılıyoruz. Bu mekanizmaya büyük önem veriyoruz ve Çin-Afrika kader ortaklığının kurulmasına katkı yapmayı arzu ediyoruz. Cumhurbaşkanı Xi'nin önümüzdeki üç yıl ve daha uzun vadeli işbirliği için açıkladığı bir dizi planı takdirle karşılıyoruz. Çin, kararlılıkla Afrika ülkeleri ve halklarının yanındadır.”

Bu sene, Çin'in Kuzey Afrika ülkesi Fas'la diplomatik ilişki kurmasının 60. yıldönümü. Fas Kralı 6. Muhammed adına Beijing Zirvesi'ne katılan Fas Başbakanı Saadeddine Osmani, Kral'ın Fas-Çin stratejik ortaklık ilişkilerine büyük önem verdiğini kaydetti. Osmani, Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasının son derece önemli ve somut olduğunu, konuşmanın Afrika'da büyük yankı uyandırarak kıtanın kalkınmasını ve Afrika-Çin işbirliğini ilerleteceğini kaydetti.

Osmani, Kuşak ve Yol işbirliğinin güçlü bir ortağı haline gelmeye de hazır olduklarını kaydetti:

“Fas Kralı, Çin'in uluslararası arenada son derece önemli bir güç olarak dünyada dengenin korunması için önemli bir unsur olduğu görüşündedir.”

‘Çin'in önerileri Afrika'nın gereksinimlerine uygun'

Tanzanya, 2013 yılında Xi Jinping'in cumhurbaşkanlık görevini üstlenmesinden sonra ziyaret ettiği ilk Afrika ülkesi. Tanzanya Başbakanı Kassim Majaliwa, Xi Jinping'in zirve açılışındaki konuşmasını takdirle değerlendirdi. Majaliwa ayrıca, Çin'in ortaya koyduğu 8 Eylem Planı'nın, Afrika'nın kalkınma gereksinimlerine tamamen uygun olduğunu sözlerine ekledi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başkanı Bruno Tshibala Nzenze de Beijing Zirvesi'nin, Çin'in Afrika'ya verdiği önemi yansıttığı kanaatinde.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor