(Haber Analiz) Beijing Zirvesi, Afrika'nın gelişmesine dinamizm kattı

2018-09-06 19:12:25

2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi başarıyla tamamlandı. Zirvede kabul edilen Beijing Deklarasyonu ile gelecek üç yıla dair eylem planı, Çin ile Afrika'nın yanı sıra uluslararası arenada geniş yankı uyandırdı.

Çin'i “Afrika'nın güvenebileceği bir ortak ve dost” olarak değerlendiren Afrikalı liderler, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin ile Afrika arasında kader ortaklığı kurulmasına ilişkin ortaya koyduğu yeni fikir ve tedbirlerin, kıtanın barış, istikrar ve sürdürülebilir kalkınmasını derinden etkileyeceği kanısındalar.

Çin ile Afrika kıtası arasındaki temasların tarihini bilenler, Afrikalı liderlerin bu sözlerinin nazik ifadelerden ibaret olmadığını, onların samimi hislerini yansıttığını kavrayabilirler. Çin ve Afrika ülkeleri, artık kara gün dostu olmaktan çifte kazançlı ortaklar olma aşamasına geçti. İki taraf, samimiyet, yakınlık ve sadakat ilkeleri doğrultusunda adalet ve çıkar dengesini daima korudu; adaleti hep ön planda tuttu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in Afrika politikasında kararlılıkla izlediği 5 ilkeyi açıkladı. Bu ilkeler, Afrika ülkelerinin kendi koşullarına uygun kalkınma yollarını izlemelerine müdahale etmeme, kıta ülkelerinin iç işlerine karışmama, kendi siyasi taleplerini bu ülkelere dayatmama, bu ülkelere yardımları siyasi önkoşullara bağlamama ve bu ülkelere sağladığı desteklerden siyasi çıkarlar gütmeme olarak açıklandı.

İşbirliğinin uygulanabilirliğine verilen önem, Çin-Afrika işbirliğindeki en dikkat çekici yönlerden biri. Beijing Zirvesi'nde, iki tarafın işbirliğine dair “8 Eylem Planı” ortaya koyuldu. Buna göre, Afrika ile Çin arasındaki işbirliğinde önümüzdeki 3 yıl ve daha sonraki dönemde endüstriyel gelişmeyi hızlandırma, altyapı bağlantısı, ticaret kolaylığı, yeşil kalkınma, kapasite inşası, sağlık, kültürel temas, barış ve güvenlik alanlarına odaklanılacak. Eylem planı, Afrika ülkelerinin kalkınmasına üç yönden büyük dinamizm katacak.

İlk olarak, bu plan, Afrika'nın ihtiyaçlarına ve kalkınma hedeflerine uyuyor. 2015 Afrika Birliği Zirvesi'nde kabul edilen 2063 Gündemi, Afrika halkının ekonomik büyüme, siyasi birlik, barış ve güvenlik, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi arzularının gerçekleşmesini hedefliyor. Bu gayeye ulaşmak için ise Afrika'nın altyapı inşası, kalifiye personel ve finansman alanındaki eksikliklerinden oluşan üç darboğazı aşması gerekiyor.

Çin ile Afrika'nın 2015 yılında uygulama kararı aldığı “10 Büyük İşbirliği Planı” ile Beijing Zirvesi'nde ortaya koyulan “8 Eylem Planı”, Çin'in ortaya koyduğu tedbirlerin Afrika'nın ekonomik ve sosyal gelişme alanlarındaki acil ihtiyaçlarıyla uyumlu olduğunu bir kez daha gösterdi.

OECD Kalkınma Merkezi Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Birimi Şefi Arthur Minsat, bu girişimlerin Afrika'nın sanayileşme ve eğitim seviyesini yükselterek, kıtanın 2063 Gündemi'nin gerçekleşmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

İkinci nokta ise Afrikalıların kıtanın kalkınmasına dair güvenini güçlendirmek olacak. Afrika, çok uzun bir tarihe ve zengin kaynaklara sahip. Ancak, tarihte Batı sömürgeciliğine maruz kalan kıta, 1980 ve 1990'larda ise Batı'nın neo-liberalizminin kurbanı oldu. Birçok ülke, hâlâ ekonomik ve siyasi bağımsızlığını tam manasıyla eline alabilmiş değil. Afrikalılar, bağımsızlığa ve sürdürülebilir kalkınma gerçekleştirmeye büyük bir istek duysalar da bu hedeflere nasıl ulaşılacağı konusunda kafa karışıklığına ve şüphelere sahipler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor